| Andreeeeeeea11111 a întrebat:

Imi puteti da cateva detalii despre liceul militar Neagoe Basarab si despre probele de admitere? happy dau funda!
Multumesc

1 răspuns:
| Cdjsgskahabzhhhiioi8864 a răspuns:

Admiterea în liceele militare din structura Ministerului Administraţiei şi Internelor se realizează, la sediul acestora, în două etape:
1. Etapa probelor eliminatorii, care constă în:
a) examinarea medicală - contravizita medicală;
b) examinarea psihologică - pentru cei netestaţi la unităţile de recrutare;
c) verificarea aptitudinilor fizice - forţă (tracţiuni la bară), viteză (50 m plat), rezistenţă (1.000 m plat);
Participarea la fiecare probă este condiţionată de promovarea probei anterioare. Probele se apreciază cu "APT/INAPT", respectiv cu "ADMIS/RESPINS", pe baza baremelor şi standardelor stabilite de Ministerul Administraţiei şi Internelor.