| georgecoman a întrebat:

Hei TPU, se dau probe pentru a intra in Liceul Militar Neagoe Basarab din Buzau? Daca da imi puteti spune cand? Mu! ltumesc

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cred ca s-a desfiintat ---au ramas doar "urme " ale acestuia pe internet! In 2014, in Romania, functionau doar 3 licee(colegii) vocationale cu profil militar :
Colegiul Naţional Militar "Ştefan cel Mare" - Câmpulung Moldovenesc
Colegiul Naţional Militar "Dimitrie Cantemir" - Breaza
Colegiul Naţional Militar "Mihai Viteazul" - Alba Iulia

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Acest liceu NU mai există, a fost desfinţat!

"Incepand cu anul 2006, conform Hotararii de Guvern nr. 306 /2005 pentru aprobarea Strategiei actualizate privind reforma institutionala a Ministerului Administratiei si Internelor in perioada 2005-2006 (MONITORUL OFICIAL nr. 355 din 27 aprilie 2005), liceele militare se desfiinteaza.
Ca urmare a acestui fapt, ultima promotie de elevi pentru aceste unitati de invatamant preuniversitar a fost inscrisa in anul 2005. " - SURSA :
http://basarabpolitie.blogspot.ro/

Toate cele bune.