| noOnexoxo a întrebat:

Imi puteti explica ce este parametrul real m in ecuatie?
De exemplu: mx-2=m+x.
Multumesc

Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

Salut,

În astfel de ecuaţii, m este considerată o valoare cunoscută, care practic creează o "familie" de ecuaţii. Adică în loc să rezolvi 1000 de ecuaţii de genul:

1*x - 2 = 1 + x
2*x - 2 = 2 + x
3*x - 2 = 3 + x
1000*x - 2 = 1000 + x

Din 1000 de ecuaţii a fost creată una singură, o familie de ecuaţii, în care m poate lua un număr mare de valori, precizate, de exemplu m aparţine lui R, aşa cum ai scris tu mai sus.

Evident, m NU este necunoscuta, ci necunoscuta este x, care se va afla funcţie de m.

Sper să te fi ajutat. Dacă mai ai întrebări, te rog să îmi scrii. Multă baftă.

| Georgiana_Adriana_1999 a răspuns (pentru RomulusMilea):

Buna! mai putea ajuta si pe mine la o problema? nu inteleg... am o ecuatie x=2m-3 supra m, si spune: sa se precizeze valorile intregi ale parametrului ''m'' pentru care ecuatia admite solutii intregi. Ma poti ajuta te rog?

1 răspuns: