| anonimguy3 a întrebat:

Imi puteti spune si mie toate profilurile de la liceu si cu ce se ocupa fiecare? Nu vreau sa par genu de tip care uraste scoala sau asa dar, la ce profil sa dau ca sa ma "scap" de franceza, fizica si chimie?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

De Franceză "scapi" doar dacă mergi la un liceu la care se studiază alte limbi străine :)

De Chimie & Fizică NU "scapi" în clasele 9-10!
La orice profil/specializare se fac aceste materii.

Dar, dacă mergi la profil "Uman" ( specializările "Filologie"/"Ştiinţe sociale" ), atunci NU vei face Chimie & Fizică în clasele 11-12 :)

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
| alex291 a răspuns:

Clasa a IX - a, Umana, Stiinte Sociale. Se axeaza pe: Romana, Istorie, Geografie. La acest profil sunt eu, insa cred ca ma transfer la celalalt profil: Filologie. Se axeaza pe Romana, Engleza... si Franceza (o urasc). In viitor vei avea mare nevoie de limbi straine, la orice job.

| anonimguy3 explică (pentru alex291):

Me too bro, me too i *** hate the fraceza. straight face

| alex291 a răspuns (pentru anonimguy3):

*** :I

| TWLover11 a răspuns:

La mine in liceu la profilul real sunt mate-info unde faci matematica intensiv, 3 ore de fizica pe saptamana deci nu prea cred ca vrei laughing si bio-chimie care e evident sin nume ca nu-ti priieste si la profilul uman sunt filologie-istorie si stiintele sociale ( socio- uman ) Cred ca ai putea sa dai la filologie nu prea stiu daca se face si franceza dar engleza se face mult deoarece e un profil bilingv. Odata ce eu din clasa 5 pana acum in a opta am facut ca a doua limba germana probabil la liceu nu voi face franceza chiar daca dau la bilingv, si eu vreau acolo pentru ca nu imi place fizica si matematica.

| alexandru999992 a răspuns:

Nu prea poti sa scapi de astea, dar iti recomand sa te duci pe filologie daca vrei sa scapi de multă matematica