| Problematic94 a întrebat:

Important! Ce facultate sa urmez ca sa nu raman acasa dupa ce o termin si care sa fie destul de profitabila? Sunt o fire extrem de sociabila, pot vorbi cu absolut oricine si toata lumea ma place deci asta e un avantaj, pe langa asta stiu biologie, mate cam in medie, dar cu limbile straine n-am nici o problema, am certificat de excelenta la engleza si franceza, engleza si italiana le vorbesc, scriu si inteleg la perfectie. Pe langa asta invat destul de usor limbi straine. Va rog da-ti si exemple de locuri de munca sau ca ce poti sa lucri dupa aia pentru facultatile care vi se par ca mi s-ar potrivi. Ah, si is destul de bun in vanzari si economie, dar nu asa bine cu actele pentru ca nu m-au interesat. Funda daca primesc un raspuns care chiar mi se potriveste, promit!

4 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Medicina

Răspuns utilizator avertizat
| R0VER a răspuns:

Nu te sfatui aici pe tema asta, pentru ca nimeni nu te cunoaste mai bine decat cei cu care relationezi in viata de zi cu zi. un raspuns corect, in cazul ca nu poti sa te decizi singur - ti'l poate da cat de cat cineva, care-ti stie aptitudinile (pe care le'ai enumerat) dar e nevoie sa-ti cunoasca si limitele. aici poti primi niste raspunsuri evazive, sau generate din interesul comun de a da doar un raspuns care sa fie la numar, si atat.
e cariera ta la mijloc, la urma urmei.

| amour123 a răspuns:

Buna!
Intrebarea mea, ar fi, totusi, ce varsta ai?
In primul rand, aceasta intrebare trebuie sa le-o pui parintilor, prietenilor, profesorilor, celor care iti cunosc aptitudinile, calitatile si defectele si stiu ce poti face, si unde ai putea excela.
In alta ordine de idei, tinand cond ca te pricepi la limbi straine, si esti deschisa catre cunoastere si catre invatarea altor limbi straine, ti-as putea sugera facultatea de limbi straine, in urma caruia poti deveni, translator, agent de turism, profesor si altele. Daca esti si o fire sociabila, ai putea incerca ceva relatii cu clientii, relatii internationale, bineinteles. Daca iti place biologia, te-ai putea baza pe medicina si ai putea urma o astfel de facultate, urmand ca pe viitor sa devii medic. Medicii care lucreaza la stat sunt platiti foarte prost si putin pentru munca lor, in schimb, cei care au cabinete particulare si lucreaza bine intr-adevar, nu au aceasta problema. Daca esti atras de vanzari si economie ai putea incerca ceva la ASE (Academia de Studii Economice), dupa care bineinteles, ti-ai putea deschide o afacere, sau ai putea lucra in acest domeniu.

PS: Exista teste pe internet, sau la profesorii de psihologie de la liceu care te ajuta sa iti cunosti aptitudinile mai bine si care te fac sa iti dai seama ce ti s-ar potrivi pe viitor. Cauta si incearca!

O zi buna.