| BlackX0 a întrebat:

In cateva saptamani am examenul de evaluare nationala sad. La scoala am note bune si cred ca m-am lasat mult pe tanjeala din cauza asta.Mi-e frica de nu mai pot in special pentru ca stiu ca nu ma pot concentra. In ultimul timp prefer cititul, Youtube-ul si alte lucruri nefolositoare in locul temelor. Am o sentiment foarte puternic ca nu voi intra la liceul dorit din cauza asta sad. Aveti vreun sfat care m-ar putea ajuta sa ma pun mai bine pe treaba? Chiar mi-e frica si imi pasa de viitorul meu...

Răspuns Câştigător
| loreleis a răspuns:

Hei, fără griji trebuie să pășești spre examenul ăsta. Din câte am înțeles, ești un elev bun, însă din cauza "ispitelor online" ți-ai negat școala. Toți facem asta. Mai ai timp pentru evaluarea națională, mai ai timp pentru pregătire. Singurul lucru pentru care trebuie să muncești în special e încrederea în sine. Fiindcă acest examen nu este cel mai greu din lume, din țară etc. Este un examen de capacitate, care și cel mai mediocru copil din clasă ar trebui să îl ia. Deci, nu îți face atât de multe griji. Fă câteva exerciții pe zi la matematică, română și nu lăsa pe nimeni să te streseze, că vine după viața de liceu și vei simți o oarecare libertate. Ce mai pot spune, baftă în continuare. PS: cititul nu este nefolositor.

| BlackX0 explică (pentru loreleis):

Mersi mult! Si stiu ca cititul nu este nefolositor, dar in perioada aceasta in loc sa citesc carti ( fara de care apropo nu pot sa traiesc) mi se spune sa lucrez doar la matematica si la romana. Nu consider citiul nefolositor nu ma intelege gresit. Iubesc cartile. Si iti multumesc inca odata pentru raspuns happy

1 răspuns: