| bmerry a întrebat:

In clasa a 9-a, pe un profil de stiinte sociale, ce materii se adauga spre deosebire de clasa a 8-a si la ce materii se da teza?

Răspuns Câştigător
| Dyutzza a răspuns:

Buna! Eu sunt la acest profil si in clasa a 9-a vei face o materie de profil si anume logica. Tezele le vei da la romana, logica, istorie sau geografie la alegere si o limba straina. In clasa a 10-a logica va fi inlocuita de psihologie, in clasa a 11-a psihologia va fi inlocuita de economie si sociologie si in clasa a 12-a vei face filosofie la care vei da si teze obligatoriu. Ce pot sa-ti spun este ca e un profil unde se bazeaza mai mult pe istorie, materiile socio-umane enumerate mai sus si romana precum si limbile straine. Din clasa a 11-a nu vei mai face chimie, biologie, latina si fizica iar matematica o vei face pana in clasa a 12-a doar doua ore pe saptamana. Este un profil de cultura generala mai mult si nu este foarte complicat. Daca mai ai si alte intrebari? Eu oricum iti urez succes!

| bmerry explică (pentru Dyutzza):

Da,o alta intrebare : Voi putea urma facultatea de jurnalism / drept (nu sunt sigura inca) la terminarea liceului cu acest profil? Sau nu are importanta?

| Dyutzza a răspuns (pentru bmerry):

Normal ca poti urma jurnalismul sau dreptul, este chiar un profil recomandat daca vrei sa urmezi aceste facultati deoarece se fac materii socio-umane de ex istoria, romana sau economia care sunt esentiale pentru drept sau romana pentru jurnalism. Nu prea conteaza profilul pentru a da la o anumita facultate, desigur trebuie sa ai o baza din liceu, dar conteaza sa faci ceea ce iti place tie. De ex am avut prieteni care au fost la filologie si au dat la medicina deci total contrar. In concluzie, conteaza sa faci ceea ce iti face placere si sa muncesti ca sa reusesti. Succes! daca mai ai si alte intrebari?

| bmerry explică (pentru Dyutzza):

Momentan atat, multumesc frumos mi-ai fost de mare ajutor!:*

| Dyutzza a răspuns (pentru bmerry):

Nu ai pentru ce!:*

6 răspunsuri:
| IulianLiviu96 a răspuns:

In casa a9a o sa ai urmatoarele obiecte: romana, mate, biologie, fizica, religie, informatica, logica, franceza, geografie, T.I.C.; chimie; sport; desen; muzica; istorie. Teza o sa dai la matematica si romana obligatoriu si va trebui sa alegi 2 obiecte la care o sa dai teza din biologie, chimie si fizica.

| bmerry explică (pentru IulianLiviu96):

Mersi de ajutor, dar ce mi-ai spus tu nu este de la stiinte sociale, nu are cum sa dau teza din bio/chimie/fizica avand in vedere ca sunt la uman. big grin