| Calorifer a întrebat:

In legatura cu Academia de Politie.Stiu ca poate ati vazut aceasta intrebare de N ori si imi cer scuze ca o pun si eu, dar trebuie sa intreb pentru. ca sa stiu ceva sigur.Am auzit ca trebuie sa ai media la bac mare ca sa poti da examen la Academie, desi pe site-ul lor scrie ca trebuie doar diploma de bac, nespecificand o anume medie.Asa este? Vreau sa stiu ca sa nu ma pregatesc pentru academie degeaba si apoi sa primesc vreun refuz din partea lor...Va multumesc!

3 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Nu este nevoie să ai o anumită medie la BAC, contează doar rezultatele pe care le vei obţine la Probele Examenului de Admitere.

Mult succes!

| AdmitereAcademiaDePolitie a răspuns:

Nu este nevoie sa ai o anumita medie la BAC, ci conteaza doar rezultatele pe care le vei obtine la Probele Examenului de Admitere.

Aceste probe eliminatorii se vor da la sediul Academiei, spre sfarsitul lunii iulie.

Pentru a putea depune dosarul de inscriere, printre altele este nevoie de diploma de BAC, sau adeverinta care sa ateste ca ai luat BAC-ul.

Dosarul de inscriere il vei depune la Sediul IPJ din judetul tau. Dupa depunerea dosarului vei sustine proba psihologica, tot in judetul tau.

Daca esti declarat APT la proba psihologica te poti prezenta la sediul Academiei pentru Examenul de Admitere. Click pe link-ul urmator si vei gasi tot ce te intereseaza: www.academiadepolitie.com - Pregatire Intensiva Examen Admitere Academia de Politie

Mult Succes!

| Tibi45 a răspuns:

Cea mai sigură soluţie este aceea de a te interesa la secţia învăţământ din cadrul Poliţiei Judeţene a oraşului tău de reşedinţă.
Ceea ce ştiu eu sigur, este doar faptul că este impusă o medie minimă necesară (nu ştiu cât), se cere o anumită înălţime anatomică (diferită pentru fete şi băieţi) care este o condiţie eliminatorie, examenul pentru probele de educaţie fizică sunt eliminatorii (rezistenţă la cross, pe distanţă impusă), deasemeni trebuie să fii "curat" d.p.d.v. al cazierului atât tu cât şi membrii familiei tale (să nu fi avut condamnări definitive pentru acte antisociale reprobabile). Succes şi numai bine.