| mada11 a întrebat:

In parerea dumneavoastra ce caltati si defecte are generatia de azi?

13 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Calitatithinkingthinkingthinking
Defecte:"Atentia" deosebita pe care o acorda mediului,"bunul-simt" intalnit in cele mai bizare conjucturi,"solitari" cu batranii(daca ar putea i-ar impinge din autobuz),"respectosi" cu parintiichatterbox
Rebeli fara cauza.Pana gasesc ei cauza se distrug.Pe ei pe cei care au norocul sa stea langa eiwinking

| Vizitiul a răspuns:

Prefer sa-mi vad defectele mele si nu ale celor din exterior! Apreciez calitatiile celor din jur.

Abh
| Abh a răspuns:

Singurul nostru defect e ca suntem perfecti!

| Munchkin a răspuns:

Defectele ar fi...superficialitate, orizonturi limitate, lene, gusturi proaste, nerespectuoşi.
Calităţi... ce pot să spun, nu prea mai au calităţi. laughing
Bine, nu generalizez. Mai există tineri care nu se caracterizează prin ce am scris mai sus, dar din păcate sunt din ce în ce mai puţini...

| Orannginna a răspuns:

Calitati: hotararea, independenta tinerilor de azi. Bineinteles nu in exces caci conduc spre prostie.
Defecte: egocentrismul. happy

| gabriela a răspuns:

Calitati : buni navigatori pe net, stiu sa aprecieze frumosul si produsele de firma, aduc venturi cluburilor... se iubesc! Defecte : nu cunosc respectul, cei tineri vor sa para mari prea repede si imbatranesc de tineri. Nu generalizat, dar e o majoritate.

| greenish a răspuns:

Dupa parerea mea, unul dintre cele mai importante defecte este ca aproape toti ori sunt emo, ori sunt pitzi ( sau cocalari in cazul unora baieti )

iar o calitate ce este de apreciat este ca generatia din ziua de azi le are cu tot ce tine de tehnologie.numai cand vad un copil de 7-8 ani cu un telefon ultra performant ma gandesc ca eu la varsta lor nici nu stiam ce inseamna telefon mobilhee hee

| MoreTime a răspuns:

Generatia de azi:
1. Pute
2. E inculta
3. Plina de cocalari cocliti si buhai fara creier
4. Fiecare pentru binele lui (nici macar discretie nu au cand fura)
5. Mananca c*c*t toata ziua si nu respecta persoanele care ar merita cel mai mult respect, ex: pe cei mai mari decat ei in general etc etc...
6. Considera ca veceul a fost inventat ca sa versi in el dupa ce ai baut ca p*rc*l toata noaptea.
7. Domnisoarele au fite (ex: Fatha, rimelul asta nu ma prinde bine, stii ca eu am ochii mai bolditi si seman cu tipa aia de la camin & ia uite ce poseta "bengoasa" cu inchidere centralizata mi-am luat! Iar baietii, majoritatea cocalari care se cred si mari smardoi:" Mah, ia uite aici bicepsul meu, fac sala de 2 ani, am mai crescut cu 2 cm in brat! Acus o intrec pe bunicta" (Desi ei nu realizeaza ca au doar o bucata de muschi mai umflata pentru ca a iesit totul din creier si s-a umflat bicepsu' ) sau altii care se lauda cu lanturile furate sau alte prostii.
7. Din cauza statuturilor sociale multi se cred superiori si isi permit sa-si bata joc de cei ce-i considera inferiori lor si nu le pasa de ranile care le produc.
In rest ce sa zic, Romania cel putin, prin noua generatie cred ca a introdus prostia in lume sau imi iese mie in ochi prostia care parca e pretutindeni! Vad prosti in multe domenii, nu doar in unul anume! Ajung la magazin, observ un un pici care cere o napolitana, o primeste, vanzatoarea ii da restul dupa care piciul se uita oripilat la bani si zice ca i-a dat prea putin. Dupa multe explicatii, in final intelege ca el e prost de pute si nu stie sa calculeze pentru ca e un repetent. Ies afara, vad un cocalar cu un rest de muschi si un caine de "paza" langa el... Pare dur, dar mai dur mi se pare destinul lui in ceea ce priveste existenta lui si faptul ca D. zeu i-a permis sa traiasca si asemenea oameni...
Fiecare vede noua generatie cu ochii lui, iar fiecare are ochi diferiti!

| ilovemusic a răspuns:

Defecte:prostia, fitele, smecheria, lauda, lenea si ar mai fi.
Calitati:stiu sa-si traiasca viata, independenta.

| zburlituscorpy a răspuns:

Ok deci in primul rand mi-a placut ff mult intrebarea happy
defecte:limpsa de maturitate, lipsa de cultura generala, lenea si cred ca in general mentalitatea romaneasca pe care am mostenito de la predecesorii nostirii...(si aici ma refer la toate punctele enumerate de MoreTime care dupa mine a descris perfect mentalitatea generatiei "Pepsi" si in general ceea a romanului din zilele noastre)
caltitati:...greu de spus
(Dar sa nu generalizam exista multi tineri cu materie cenusie in cap)In o Romanie care se duce de rapa in care la tv se promoveaza incultura prostia si femeile siliconate e greu sa observi in un imens de prostie ceva bun...
PS:Eu locuiesc in Italia de 5 ani am raspuns la intrebare bazandu-ma si pe diferentele dintre mentaliatea care este in afara Romaniei si cea romaneasca.
Dupa ce vezi si dintr-o alta perspectiva in cazul meu "din afara curtiei" poti sa deduci multe lucruri despre poporul roman.(i-mi cer scuze pentru eventualele erori gramaticale)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calitati :au telant
defecte:sunt nesimtiti cu persoanele in varsta, se apuca de droguri sau bautura, chiulesc de la scoala, se macheaza pre strident, vorbesc vulgar, nu mai au frica de dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu parere de rau... o generatie inculta si agramata. Nu generalizez, dar cu mult peste jumatate, din pacate...

| momo87 a răspuns:

Calitati : suntem romani, defecte : pacat ca ne-am nascut in Romania