| navarre a întrebat:

Indiferent de timp, spatiu sau motiv, puteti crede ca adevarata Divinitate care este iubire si compasiune, ar fi putut da,, ordin"direct lui Moise, sa fie ucis un om cu cruzime doar pentru banalul motiv ca si-ar fi strans lemne in ziua de Sabat?

Numeri 15:32-36 Cum a fost lapidat un om pentru că aduna lemne într-o Sâmbătă. Sau Duminică, încă nu e precis.
Când erau copiii lui Israel în pustie, au găsit pe un om strângând lemne în ziua Sabatului.
Cei ce-l găsiseră strângând lemne, l-au adus la Moise, la Aaron şi la toată adunarea.
L-au aruncat în temniţă, căci nu se spusese ce trebuiau să-i facă.
Domnul a zis lui Moise: "Omul acesta să fie pedepsit cu moartea, toată adunarea să-l ucidă cu pietre afară din tabără."
Toată adunarea l-a scos afară din tabără şi l-a ucis cu pietre; şi a murit, cum poruncise lui Moise Domnul.

Cugetati, cati din noi ar trebui ucisi, deoarece in ziua de astazi se comit fapte mult mai grave decat a strange lemne in ziua de sabat?
Si ma repet ca adevarata Divinitate nu se poate incadra in timp sau spatiu, si mai ales nu poate,, gandii"distructiv, indiferent de motiv!

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Stai sa vada Ema intrebarea asta si sa vezi textulete moralizatoare si siropoase de te-apuca greata. Sa vezi cum te urecheaza "cu duhul blandetii" pentru ca pui la indoiala spalatura aia de creieri numita Biblie/religie.

Răspuns utilizator avertizat