| beligan a întrebat:

Cum explicati aceasta contradictie CLARĂ legata de sabat?
Yehova a condamnat la ucidere cu pietre pe cineva care a strans o mana de lemne in ziua sabatului,iar Iisus a indicat unui om sa-si ia patul si sa umble,exact in ziua sabatului,cu toate ca era interzis si evreii de asta au vrut sa-l ucida, deoarece era in contradictie cu,, legea"data de Yehova!
http://www.trilulilu.ro/......ucida-cu-p
http://www.youtube.com/watch?v=w8nQZMrV0H4

21 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pai aia cu "intelegerea" este ceva mai complicat. Inainte de toate ai vrea mataluta sa ne "CITEZI" in mod corect si complet porunca a patra pentru a face ceva comentarii? Nu de alta dar noi credem ca domnia ta nu sti ce cuprinde aceasta porunca pentru a pune asemenea intrebari (fara suparare). P.S. Versetul cu cel ce strangea lemne, te rog.

| beligan explică (pentru danut):

Nu ai raspus in nici un fel!
Esti exact genul celor care,,drege busuiocu'' cu tot felul de teorii!
De ce nu esti de acord ca este o contradictie,cand asta este LIMPEDE!
Biblia descrie CLAR ca au fost ucisi oameni la comanda lui Yehova Dumnezeu,iar pe cealalta parte Iisus nu a putut fi de acord niciodata cu asemenea,,abordare'', indiferent de motiv sau timp!
Oare aici, nu este o,, contradictie''? sau esti legata la ochi de dogma, si nu vezi?

| danut a răspuns (pentru beligan):

Raspunde la intrebare ca sa primesti un raspuns util caci altfel esti doar unul pus pe cearta. SCRIE porunca a patra cum o sti tu.

| beligan explică (pentru danut):

OK. Scri cumva in porunca a patra ca omul trebuie ucis cu pietre daca nu respecta asta? Iisus a indicat clar ca ziua de sabat a fost pentru evreii acelor timpuri, NU pentru omenirea de pe tot globul si pentru toate timpurile!
Atunci de ce crezi ca a indicat cu precizie acelui om sa-si ridice patul si sa umble intr-o zi de sabat? De ce crezi ca ereii au vrut sa-l ucida ca a facut acestea intr-o zi de sabat?
DE FLORILE MĂRULUI?

| danut a răspuns (pentru beligan):

Tot nu ai raspuns la intrebare pentru ati putea raspunde.

| beligan explică (pentru danut):

Pai am citit porunca a patra, ce raspuns mai vrei? este in contradictie totala fata de ceea ce a facut Iisus in ziua de sabat!
si,, faza'' cu versetul omului ucis cu pietre la comanda lui Dumnezeu (explicita, nicidecun interpretabila) este la Numeri 15:32-36.
OK? Sau imi vei spune cumva ca,, este o taina'' cum spun popii cand nu pot da raspunsuri?

| danut a răspuns (pentru beligan):

NU trebuie sa o citesti ci sa O SCRI AICI ca sa vedem ce spune. INTREAGA.

| beligan explică (pentru danut):

Mda,si,daca o scriu crezi ca se schimba datele problemei?
Nicidecum! se specifica CLAR ca sa nu faci nici o lucrare in ziua de sabat caci este ziua inchinata Domnului!
Atunci de ce Iisus i-a spus CLAR acelui om sa-si ia patul si sa umble exact in ziua de sabat? Parca porunca era sa nu faci nici o lucrare in ziua aceea?
Deci? Daca o scriu schimba datele,, problemei''?
Poti sa o scrii tu daca doresti asa de tare, esti liber sa o faci!

| danut a răspuns (pentru beligan):

DA, daca o scrii se schimba fundamental datele problemei, asa ca scrie PORUNCA asa cum o sti.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Nu este o contradictie, si va spun de ce:-daca stiti cuvantul "sabat"provine din ebraicul"shavath" care inseamna a se odihni, a inceta, a se opri.Sistemul sabatic prescris de legea mozaic includea o zi de sabat saptamanal, alte cateva zile la date fixe pe parcursul anului, precum sianul sabatic la fiecare sapte anisi la fiecare cinzeci de ani. Dupa cum reiese dinGeneza 2:1-3,Iehova Dumnezeu s-a odihnit de lucrarile sale de creatie materiala, pamanteasca, dupa ce a pregatit pamantul ca locuinta pentru om.Dar relatarea biblica nu spune nicaieri ca Dumnezeu i-ar fi poruncit luiAdam sa tina un sabat in a saptea zi a fiecarei saptamani. Cititi daca doriti in Biblie in Deut.5:15 prin aceste cuvinte, Iehova pune in legatura legea sabatului cu eliberarea Israelului din sclavia egipteana, nu cu evenimentele din Eden. Daca vreti cititi Exod 16:1, 23-29...; InExod31:16,17 fii lui israel sa tina sabatul in toate generatiile lor, este un legamant pe timp indefinit un semn intre Iehova si fii lui israel pe timp indefinit, lucrurile nu ar fi stat asa daca toti ceilalti oameni trebuiau sa-l tina. Ss1874 spune ca e un legamant perpetuu, necurmat scrie B. Cornilescu se refera la o perioada de timp de cand incepe e de lunga durata, cuvantul ebraic ohlam - care e de lunga durata dar necunoscand cand se sfarseste. In romani10:4 Cristos este sfarsitul Legi mozaice, pentru ca oricine manifesta credinta in el sa dobandeasca dreptate. Tinerea sabatului facea parte din aceasta lege. Dumnezeu a abolit aceasta Lege prin Cristos. Dreptatea noastra inaintea lui Dumnezeu depinde de credinta in Cristos nu de faptul de a tine un sabat saptamanal. Vezi galateni4:9-11; Efeseni2:13-16.Coloseni 2:13-16,sa meditam putin :-daca lui Israel i-a fost dat sabatul pentru odihna si bucurie, nu o povara, iar cine nu l respecta trebuia ucis cu pietre exod31:14 si Numerele15:32-35,Israel nu a reusit sa respecte legea pentru ca Satan n-a dormit, insa Cristos a implinit legea, a tintuit sabatul pe stalp Isus este sfarsitul Legii Romani 10; 4.Multi dintre cei care pledeaza pentru tinerea sabatului ar trebui sa fie fericiti ca aceasta Lege nu mai este in vigoare Asa cum reiese din pasajele scripturale pentru a avea aprobarea lui dumnezeu nu mai este nevoie sa se respecte sabatul impus Israelului. Daca v-am obosit cu prea mult scris imi cer scuze. Daca doriti. mai comunicam. (care sunt cele mai mari porunci?)!

| beligan explică (pentru PorumbRodica1965):

Ce teorii frate!
Cate interpretari si cate intelesuri are biblia asta,ne mai miram ca sunt sute de religii si secte care se,,trag''din iudeo-crestinism!
Tot o tii ca Dumnezeu a facut nu stiu ce,si Iisus a facut nu stiu ce!
Pai daca sunt una si aceeasi persoana cum de se contrazic?
Si in apocalipsa scrie ca la ziua de,,sfarsit'' nu o stie nimeni,nici fiul,doar tatal! Pai cum de nu o stie nici fiul? nu sunt una si aceeasi,, persoana''?
Asta inseamna ca sunt doua entitati diferite! Clar!
E o abrambureala! e si normal, daca Constantin cel,, mare'' (cel care si-a ucis copilul si sotia,) a mai fost declarat si sfant, si cu sleahta lui de popi, au hotarat si au ales ce au vrut din 34 de avanghelii si a facut doar 4, era si normal sa iasa o asemenea harababura de doi lei!
Adevarul ca Divinitatea este cu totul si cu totul altceva, față de ce ne,, indica''aceste povesti jidănesti!

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru beligan):

D-le eu vad ca d-ta orice crezi numai ce este scris in biblie nu crezi, citeste daca consideri 2 Corinteni4:3,4,5.Ceea ce vrei sa crezi nu poti justifica Isaia43:8,9,10... Evident ca Iehova si Isus sunt doua persoane distincte. Isus spune ca a fost trimis de Iehova Luca4:43,; Luca8:1 catse poate de clar a spus Isus ca Tatal sau este mai mare ca el si pentru ca sa cunosti adevarul trebuie sa asimilezi cunostinta Ioan17:3; Ioan8:32. Ironia nu va ajuta la nimic mai degraba o inima umila si-o gandire linistita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Isus e fiul lui Dumnezeu si e parte a Sfintei Treimi de aici se poate deduce ca are aceia autoritate ca si Dumnezeu. Asfel El si-a permis acest lucru. El nu a fost om ci a fost Dumnezeu in forma umana.De asemenea si preotii au intrebat: "Edrept sa vindeci pe cineva in ziua Sabbath-ului?" El ce a zis: "E drept sa faci bine in Sabbath?"

| beligan explică (pentru anonim_4396):

Deci s-a contrazis pe el insusi NU?
Dumnezeu,, spune''sa tineti sabatul, Iisus spune (exact in ziua de sabat)
i-ati patul si umbla!
Deci,, care pe care''?
Sau nu ai inteles?

| anonim_4396 a răspuns (pentru beligan):

Tu tot nu ai inteles nu? El nu sa cotrzis pe Sine ci El a dat voie acelui om sa umble. Eh vad ca nu vrei sa pricepi nu ca nu poti.

| beligan explică (pentru anonim_4396):

Ia dat voie, sau l-a indemnat?
De ce,, dregi busuiocu''?
Daca i-a spus,, i-ati patul si umblă'' acesta nu este un indemn?
Apropo' tu tii sabatul ca zi de odihna cum faceau vechii evrei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru beligan):

Eh cam e zii libera si nu am nimic impotriva.Eh ca de altfel chiar si fara sa vrei deseori tii sabbth-ul deoarece e sambata.

| beligan explică (pentru anonim_4396):

Ok. Parerea ta cu privire la sabat.
L-a indemnat Iisus pe acel om sa-si ia patul si sa umble, in ziua de sabat?
Dumnezeu a ordonat sa fie ucis un om ca a strans o mana de lemne in ziua de sabat?
Ai vreun raspuns?

| beligan explică (pentru beligan):

Mda.Nici unul!( la raspuns m-am referit )

| anonim_4396 a răspuns (pentru beligan):

Eh tu tot nu pricepi ca Dumnzeu a putut schimba acea lege, deoarece El e Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa era cu taiatul raului de la radacina, in societate, ca sa nu prolifereze. Dumnezeu cuvantul intrupat, a adus o implinire prin faptul ca a mutat din plan fizic in plan spiritual, cel pacatos fiind mort in pacat iar cel credincios in singurul nume ce a fost dat oamenilor sa fie viu in Iisus Hristos Domnul.fiindca a spus; nu am venit sa schimb legea si pe prooroci, ci am venit sa implinesc.dar e doar parerea mea.nu o lua de buna.studiaza si vezi care e adevarul.