| navarre a întrebat:

Numeri 15:35 Domnul a zis lui Moise: „Omul acesta să fie pedepsit cu MOARTEA, toată adunarea să-l UCIDA cu pietre afară din tabără."
:36 Toată adunarea l-a scos afară din tabără şi l-a UCIS cu pietre; şi a murit, cum poruncise lui Moise, DOMNUL.

Mai sus se indica clar si concis cum Dumnezeu instiga la crima!
Puteti crede ca Divinitatea asa rezolva,, problemele" cu oamenii(indiferent de motiv)?

22 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune:

Se pare ca poporul evreu din acele vremuri era cam tare de cap.Tot timpul gasea ceva de clevetit :

Stia poporul evreu de Dumnezeu?
-Norul Domnului era deasupra lor în timpul zilei, când porneau din tabără.
-Când se ridica norul de pe cort, porneau şi copiii lui Israel; şi acolo unde se oprea norul, tăbărau şi copiii lui Israel.
Cum arata tara promisa?
Iată ce au istorisit lui Moise: "Ne-am dus în ţara în care ne-ai trimis. Cu adevărat, este o ţară în care curge lapte şi miere, şi iată-i roadele.
Cum era Moise:
Moise însă era un om foarte blând, mai blând decât orice om de pe faţa pământului.
Cum raspundea poporul evreu bunatatii Domnului :
-Poporul a cârtit în gura mare împotriva Domnului, zicând că-i merge rău.
-Toată adunarea a ridicat glasul şi a început să ţipe. Şi poporul a plâns în noaptea aceea.
-Toţi copiii lui Israel au cârtit împotriva lui Moise şi Aaron, şi toată adunarea le-a zis: "De ce n-om fi murit noi în ţara Egiptului, sau de ce n-om fi murit în pustia aceasta?
-Pentru ce ne duce Domnul în ţara aceasta, în care vom cădea ucişi de sabie, iar nevestele noastre şi copilaşii noştri vor fi de jaf? Nu este oare mai bine să ne întoarcem în Egipt?"
-Şi au zis unul altuia: "Să ne alegem o căpetenie, şi să ne întoarcem în Egipt."
Era Dumnezeu rabdator la netrebnicia lor :
-Şi Domnul a spus: "Iert cum ai cerut".
-Dar cât este de adevărat că Eu sunt viu şi că slava Domnului va umple tot pământul,
-Atât este de adevărat că toţi cei ce au văzut cu ochii lor slava Mea, şi minunile pe care le-am făcut în Egipt şi în pustie, şi totuşi M-au ispitit de zece ori acum, şi n-au ascultat glasul Meu

Oare respectarea LEGII DOMNULUI =INSTIGARE LA CRIMA?
NUUUUU deoarece ei stiau ca nu se cade sa faca respectiva fapta. QED

Ia sa revenim pe la noi prin ograda ce facea Domnitorul Vlad Tepes cu nelegiuitii=Teapa si se perpeleau in virful ei.Ce rezultate a obtinut "se bea apa de la fintini cu cana de aur si nu o fura nimeni" si legea era lege si era DREAPTA deoarece efectul ei ducea la indreptarea naravurilor din fire.
Umbla vorba prin popor "frica pazeste bostana"

| wales a răspuns:

Tu ce judeci acum? O lege care era în vigoare atunci, după legile din ziua de azi? Tu nu știi că nicio lege nu se aplică retroactiv? Dacă ai fi trăit atunci, n-ai fi comentat legea, ți s-ar fi părut ok. Erau legi specific vremurilor de atunci. Cum ar fi ca cineva din viitor, ar critica legile din ziua de azi. Asta se numește eroare de logică. De ce nu judeci și legile americane sau din alte state, care au încă în vigoare condamnarea la moarte? Mai ai și alte întrebări inteligente?

Răspuns utilizator avertizat
| wales a răspuns (pentru navarre):

În primul rând, tu nu ai înțeles răspunsul meu. Tu confunzi litera legii, indiferent cum sună ea, cu instigarea. Nu poți numii instigare, o încălcare de lege. Sunt două lucruri total diferite.
Lege = Act normativ adoptat de organul legislativ și apărat de puterea de stat, legitim.
Instigare = A aduce în mod intenționat la o stare de agitație, la dezordine.
Ori legea, face ordine nu dezordine. Dai socoteală dpdv legal, atunci când încalci voit litera legii. Dacă la lege spune să te oprești la culoarea roșie a semaforului și tu treci, vei răspunde pentru fapta ta. De exemplu, în China, Vietnam etc, ești condamnat la moarte pentru droguri. Hai să dăm și un exemplu mioritic: Horia, Cloșca și Crișan au fost condamnați la moarte pentru revoltă, dar ce cereau ei? Libertatea iobagilor. Și în vechime era la fel. Unele popoare avea sentințe la moarte prin decapitare, arderi pe rug, crucificare, spânzurătoare, iar la evrei prin zdrobirea cu pietre, așa erau legile din vechime și noi nu avem dreptul să le judecăm azi, după legile actuale.
Acum vreau să te întreb și eu ceva. În data de 4. Oct, 2011, mi-ai dat o replică la un răspuns de-al meu mai vechi, în care ai comentat următoarele:

" Toata biblia este, o figura de stil"si ce-i mai grav ca din pacate indoctrinatii o iau ca atare, reala si o cred fara sa cerceteze! "

Tot în aceeași zi ai pus și întrebarea, cu privire la cartea Numeri cap 15, vers. 35 și 36, în care o interpretezi ad litteram:

" dezvoltati (daca sunteti in stare) ceea ce vedeti voi sens figurat!
Concret fara tertipuri popesti! "

Nu ți se pare că te cam contrazici? Păi într-o parte spui ceva, iar în altă parte spui altceva, iar acest lucru s-a întâmplat în aceeași zi. Mie îmi spui că, citez: " îndoctrinații o iau ca atare ", adică ad litteram, iar acum tu nu o mai vezi o figură de stil și-i dai o interpretare ad litteram?!
Hotărăște-te, este Biblia o carte cu înțeles literal, metaforic, sau este exact cum ți-am explicat eu:

Pentru a interpreta corect biblia trebuie să cunoști următoarele:
1. Principiul interpretării literale " figură de stil sau literal ".
2. Principiul iluminării.
3. Principiul gramatical.
4. Principiul istoric.
5. Principiul tipologic.
5. Sinergia scripturală.
Pasajele biblice trebuiesc înțelesese în individual, iar pasajele individuale nu pot fi înțelese fără o perspectivă asupra întregului. Diferitele pasaje ale Scripturii se raportează sinergic, nu antagonic la întregul cărții.
Ești subiectivă fățiș.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonymus314 a răspuns:

Nu tot ce citesti din biblie e cu sens propriu, de fapt, majoritatea pasajelor sunt cu sens figurat.

Răspuns utilizator avertizat
| CobraLeon a răspuns (pentru Anonymus314):

Pai asta e cea mai mare tampenie la voi. Ca va place sa interpretati biblia cum vreti. "Pasajul ala vorbeste la figurat/Celalalt nu este adresat noua"... spune-mi tu ce poti intelege din acel pasaj, cand mesajul se subintelege foarte usor.

| AragorN88 a răspuns (pentru Anonymus314):

Deci unde zice ca cine cu crede se duce in iad de fapt este in sens figurat?
Cum iti dai seama care pasaj are sens propriu si care are sens figurat?
Nu cumva alegi ce vrei tu sa fie adevarat din biblie si restul ce ti te pare barbar, il dai deoparte sau te faci ca nu exista?

Răspuns utilizator avertizat
| ML001 a răspuns:

Dumnezeu te poate ucide cand vrea pentru ca esti un pacatos si nu comite un pacat si pentru ca esti creatia Lui. Nu mai judecati pe Cel Sfant pentru ca nu sunteti demni

| Omulrational a răspuns:

Majoritatea razboaielor au la cauza religia.

| AstralConfessor a răspuns:

Din pacate, religia dogmatica este instaurat pe pamant de mii de ani, ceea ce citim noi acum au citit si stra stra stramosii nostri, multe scrieri au fost gresite la traduceri fie cu intentie sau din greseala. Daca vrei parerea mea micmicia umana este pusa pe seama Lui Dumnezeu.

| Sopphiiiiie a răspuns:

Neahh`

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai da, dar o face din iubire.