| anonim_4396 a întrebat:

înseamnă asta respectarea drepturilor comunității LGBT? Aștept părerile voastre. :)

Https://www.thesun.co.uk/......nder-kids/

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Mai degrabă exagerare de „politically correctness", la fel cu interzicerea de a numi „negri" pe cei de culoare etc.
O tâmpenie, dar asta e. Necazul e că se răspândește. Cum bine spune un comentator de acolo, citându-l pe George Orwell: „Dacă vrei să controlezi o societate, prima dată trebuie să controlezi limbajul!"
===
Mi se pare, de altfel, și că mișcarea #metoo e tot o prostie, pentru că nu se face nicio distincție clară între un prădător sexual și un simplu „don Juan" care își încearcă norocul cu o fată.
Oare cum va arăta societatea în care verbul „a face curte" va desemna o infracțiune?!?