| blairelovesmusic a întrebat:

Inteligenta unui copil se mosteneste de la mama sau de la tata?

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

O invata.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inteligenta nu se mosteneste, ea se dobandeste (prin interes si experienta).

| Mirel4412 a răspuns:

Nu dobandesti inteligenta genetic, cel putin asa cred.

| NunuNini a răspuns:

De la "ambii amandoi" cum spunea o nepoata de mea. Numai inteligenta nativa. Dar e nevoie sa si-o dezvolte intre timp.

Răspuns utilizator avertizat
| tonyc7 a răspuns:

Cunosc multe cazuri de copii destepti, chiar foarte destepti, ajunsi olimpici internationali si studenti in strainatate, ai caror parinti erau niste prosti (nu stiau nici macar sa citeasca sau sa scrie).
Deci despre ce,, mostenire" mai vorbim atunci? Despre niciuna.

| Crescent a răspuns:

Nu cred că o iau de undeva. Pur și simplu și-o dobândește singur pe parcurs