| Teardrop a întrebat:

Întrebare care ţine strict de părerea voastră:

Ce credeţi, ar trebui să se studieze Tolkien în şcoli sau nu?

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In scoli se studiaza Limba si Literatura Romana. vrei sa studiezi literatura englezeasca du-te in Anglia

| Teardrop explică (pentru suntserios):

La profilul Filologie se studiază Literatură Universală.

Te rog frumos, mai puţină răutate, că nu ţi-am făcut nimic. Nu e nevoie să mă duc în Anglia ca să citesc literatură englezească.

| suntserios a răspuns (pentru Teardrop):

Pai daca vrei sa citesti ceva citesti din propria placere, nu vad ce legatura are cu scoala. Si nu a fost niciun pic de rautate, a fost doar o afirmatie

| Teardrop explică (pentru suntserios):

Era doar o întrebare, nu văd, ce legătură are cu faptul că eu citesc din plăcere?

| Teardrop explică:

Cea mai mare învăţătură pe care o poţi extrage din Hobbitul e că poate fi periculos să nu te conformezi tiparelor, dar dacă ai curajul s-o faci s-ar putea să câştigi. Hobbiti nu pleace în aventuri, însă totuşi Bilbo a făcut-o, şi, deşi călătoria sa a fost periculoasă, s-a întors cu multe cunoştinţe şi bunuri materiale din călătoria sa.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Poate la facultate.Dar nu la generala sau liceu.

| Teardrop explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

De ce nu la liceu?

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Teardrop):

Dupa parerea mea, operele sale sunt lecturi destul de greu de asimilat.Iar cu generatia de astazi mai mult i-ar baga in ceata pe elevi decat sa-i invete ceva...

| Teardrop explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Stăpânul Inelelor sau Silmarilion sau Copii lui Hurin sunt, într-adevăr, destul de grele. Dar Hobbitul nu e. Mi se pare o lectură de clasa a 6a, a 7a.

Plus că Stăpânul Inelelor e mai uşor ca Moromeţii.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Teardrop):

Asa este.Dar ce invataturi ar putea trage elevii din Hobbitul? Nu te duce la drum lung cu pitici dupa tine?

| Teardrop explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

laughing Mama mea, frate, da' nu e vorba de extras învăţăturilaughing Operele literare nu se studiază pentru a extrage învăţături, în ***laughing Tu cu gându' ăsta ai trecut prin şcoală?

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Teardrop):

Nu vere...Am trecut prin scoala ca gasca prin apa, fara sa extrag invataturi din ceea ce am citit.Serios?! Cum poti intreba asa ceva?

| Teardrop explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Vezi că Piticii mergeau cu Bilbo după ei, nu invers.

Operele se studiază ca să cunoşti OPERA în sine, nu ca să extragi din ea o învăţătură. De aia studiem Romanul, Schiţa, Nuvela, şi alte orepe lirice şi epice. Nimănui nu-i pasă ce învăţpturi extragi tu...

| Amadeus1202 a răspuns:

Da, cel putin la liceu. Dupa parerea mea facem prea multa literatura romaneasca, ar fi frumos sa se studieze autori straini mai mult.