| Wehrmacht a întrebat:

Intrebarea se refera la moartea lui Nicolaescu.
Am pus la Educatie si Cultura Generala pentru ca de asta cred eu ca tine,de educatie, si de cat te duce capul.
Deci, ar trebui sa imi fac un blog ca scris o gramada pe site-ul asta intr-o intrebare si mai mult imi spun parerea. Daca vrei sa vedeti intrebarea direct scroll down pana vedeti cuvantul "intrebarea".V-am cerut parerea despre asta,.am scris-o si eu pe a mea ca nu am ce face.
A murit Nicolaescu.Asta vad peste tot.Se vorbeste despre ce a facut si chestii ca astea, dar vad un interes puternic pentru incinerare.Nu inteleg.El a ales asta.De ce li se scoala la toti ca trebuie sa fie imormantat? De ce trebuie sa sara toti ca asa trebuie facut? De ce? Aseara pe antena 3 parca, era Mircea Badea si inca cativa care vorbeau despre Nicolaescu.La un moment dat, una s-a trezit sa spuna ca ar trebui imormantat.Nu mai stiu cine a intrebat-o de ce.Deci intre fiecare cuvant era o pauza de mmm, aaaa, paaaaiiii si tot asa.Deci ceva de genul asta(:

-El a vrut sa fie incinerat si trebuie sa se respec...
-Trebuie incinerat!
-De ce?
-Ca asa se face la crestini.
-De ce se face asa?
-Pai uite! Preotul asta spune! Cica i se intampla nu stiu ce la suflet( pana aici am scris totul de la mine in dialogul asta imaginar,asa imi pare mie ce se intampla),se duce corpul prea repede si se rup legaturile(aici da, chiar a spus cineva cretinismul asta si atentie! nu am spus exact cum a spus acea persoana, sunt sigur ca a spus ca se duce corpul si se rup legaturile prea repede dar nu mai stiu sigur cum a formulat)

De exemplu: acum vad unul zice ca e dreptul sa stie de ce a murit..la 82 de ani! Ok! Era bolnav,si chiar le trebuie corpul lui ca sa afle ce s-a intamplat? Nu sunt idiot,le trebuie dar chiar asa de mult timp? Mi se pare o scuza idioata pentru care sa fie ingropat.

Deci astia pur si simplu se cearta daca sa fie incinerat sau imormantat.

Intrebarea: ce parere aveti despre acesti oameni? Zic de aia care o tin pe a lor sa fie ingropat crestineste chiar daca a dorit sa fie incinerat?

PS: stie cineva cand mai este in gura presei si pe ce canal/program/post(cum naiba se numeste ala exemplu: pro tv, si nu, nu fac reclama)

3 răspunsuri:
| mami a răspuns:

citez din ziarul libertatea
"era prin 1956, cred a fost o femeie care m-a ales sa fiu tatal copilului ei era maritata roxana gheata se numea ea a nascut un baiat sunt convins ca ere al meu"

a murit cu regretul ca nu si-a cunoscut baiatul
in ziar mai scrie ca din cenusa umana nu se poate extrage adn-ul si sotzia lui a acceptat dorinta lui de a fi incinerat si pentru faptul ca ar vrea sa evite un eventual proces de paternitate legat de un fiu nelegitim

| Spitz10 a răspuns:

Nu a zis nime ca asta a fost ultima dorinta. Familia lui a zis ca el a zis asa ca sa nu il ingroape.Sunt poze in care el pupa sfanta vanghelie si crucea(arhiva personala). Dovada ca era crestin.Atunci din atatia bani de mostenire nu putea sa ii faca acolo o groapa mica? STIU CA TU AI DEJA UN RASPUNS! SI VREI SA AUZI DE LA MAI MULTI CA OAMENI ACEIA ERAU PROSTI, DAR DEFAPT EI STIAU CE SPUN.CAND DAI UN RASPUNS PE TPU II ZICI DEFAPT CE VREA SA AUDA.SI TOATE RASPUNSURILE SUNT PENTRU CA NU II SUPORTI PE ACEI OAMENI.MACAR RECUNOASTE! DECAT SA TE LUNGESTI MAI BINE SPUNEI : CINE CREDE CA ACEI OAMENI SUNT PROSTI SA ZICA EU.

| HonneOnna a răspuns:

Daca el a vrut sa fie incinerat, sa.i acordam macar ultima dorinta...Acele persoane care zic ca este crestineste sa.l incinereze n.au nici o treaba. Daca omul era ateu si a vrut sa fie incinerat asta este..Doar nu a devenit crestin pe patul de moarte si a zis :"incinerati.ma pentru ca asa e crestineste", nu el pur si simplu a vrut sa fie incinerat si gata.Acei oameni nu au nici o treaba cu moartea lui si ar trebui sa taca si sa respecte geniul care s.a dus...