| May2202 a întrebat:

Intru în clasa a 8-a, și as vrea sa obțin o nota foarte mare adică cam peste 9 20 mă pricep la romana dar la mate ici colo mai am lipsuri * în mare parte mă pricep * Deci cam ce sfaturi îmi dați sa obțin o nota buna cam cât trebuie sa învăț?
Și dacă puteți sa mi spuneți despre examenul de bilingv la engleza va rog în ce consta și cam Cum sa mă prăpădesc pt el pe ce sa mă axez când învăț la engleza ( mă pricep foarte bine sa traduc din engleza în romana îmi e mai greu invers )

1 răspuns:
| doreal a răspuns:

Pai in a 8-a profesorii iti cam dau note mari ca iti trebuie pentru liceu. Poti sa iei si media 10 daca vrei. Trebuie sa inveti pentru mate si romana (nu doar pentru medii, ci si pentru evaluare nationala) si sa iti inveti la celelalte normal. Oricum materia nu e foarte incarcata. Multi la final o sa va lase sa invatati la mate si romana. Fa si proiecte ca sa iti maresti mediile. La mate faci la geometrie figuri geometrice si arii mai mult si la algebra functii si ecuatii, care daca te pui si le repeti putin acasa le stii 100% ca-s simple. La romana ai mai mult de invatat argumentarile si iti recomand sa le inveti pe toate. Noi ne gandeam ca o sa ne vina o specie la romana anul asta si majoritatea le-au invatat, dar pe cand colo ne da din genul liric -_-. Eu una am ramas putin cam paf deoarece nu ma gandeam sa pice asa de usor. Cei care nu l-au invatat, mda...
Trebuie sa muncesti foarte mult acasa. De la scoala nu cred ca vei intelege cine stie ce. Daca vrei sa iei ore la ceva, sa vorbesti din timp cu profesorul respectiv (la sfarsitul verii daca se poate) ca sunt foarte multi care o sa ia pentru examen.
Examenul de bilingv este destul de simplu, de la noi din scoala toti l-au luat si cred ca o sa va intrebe care vreti sa il dati, sa faca pregatiri cu voi separat. Depinde de profesor. Eu ti-as recomanda sa il dai, pentru ca pe final poate vrei sa mergi la un profil intesiv engleza si e naspa daca nu il ai. Si daca nu vrei dupa sa intrii, dar macar sa ai o baza.
Sa stii ca timpul trece foarte repede rolling on the floor. Parca acum eram si eu la inceput de a 8-a si ma gandeam ce o sa ne pice la evaluare nationala. Invata de la inceputul anului, nu s-a. Ca o sa regreti. Multi profesori ne-au spus ca trebuie sa tragem mai tare anul asta, sa intram la un liceu bun. Cei care au tras au luat note bune, cei care au stat in povesti bye, bye. Daca mai ai ceva intrebari despre a 8-a si evaluare nationala, da-mi mesaj.