| jianu81 a întrebat:

La ce profil sa ma duc Electronica Si Automatizari sau Electric daca vreau sa am o meserie imediat dupa ce termin liceul si cu care pot avea salariul mai mare? Vad ca la electronica si automatizari in general sunt medi mai mari

3 răspunsuri:
| AlexandrulS a răspuns:

Electric am terminat eu este egala cu 0 specializare pentru ca practica faci cu 2 fire bagate in priza legate la un bec... mai mult nu cred ca are niciun liceu din ro. Am facut inainte sa termin liceul un proiect prin care se confirma atestarea mea ca si tehnician electric de grad 3 dar nu te ia nimeni pe salariu. Doar sa fii ucenic cateva luni si apoi sa te angajeze pe un salariu mic. Electricienii sunt platiti bine dar bani fac doar cei care sunt pe cont propriu adica o firma si iti faci treaba singur. Scoti pe putin 2500 de lei pe luna daca te pricepi. Daca te angajezi la cineva dupa ce faci ucenicia de macar 6 luni (cam atat se cere minim la experienta) nu stiu daca ajungi pe la 1500 de lei.

| jianu81 explică (pentru AlexandrulS):

Am vazut pe e-jobs salariu de 30 de mil pe luna ca electrician pe o nava

| Swagmotherfuckers a răspuns:

Du-te la Electric, ee mai sigur si mai de viitor zic eu, care sunt la tehnic, la electric se face adevarata indemanare si instruire despre adevarata mesrie care este una destul de periculoasa dar si banoasa tongue