| Oliviamaria123 a întrebat:

Plănuiam să dau la facultatea de limbi moderne aplicate sau cea de traducere si interpretare in Iași. La engleza nu ma ingrijorez. Problema este ca eu nu cunosc deloc franceza sau germana. Am facut franceza in liceu dar nu am prins mai nimic. Speram sa pot sa incep cu o alta limbă precum spaniola, italiana, norvegiana etc. dar nu vad pe site-ul facultății precizată decat franceza si germana(pe langa engelza). Facultățile din București, Cluj, Timișoara precizează pe site ca se pot alege oricare 2 la Limbi moderne aplicate. In Iași trebuie sa aleg pe langa engleza doar franceza sau germana sau pot sa optez sa fac engleza/spaniola?(aici referinduma doar la specializările Limbi moderne aplicate sau traducere si interpretare)

11 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Intra pe site-ul facultatii si vezi ce ce specializari au, ce clase.

| minrest a răspuns:

Se face o limba la nivel avansat, iar celelalte doua se fac la un nivel mediu, asta inseamna ca daca le pregatesti inainte, te descurci.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Nu știam că limba Germana și Francează sunt limbi moderne. Credeam că sunt puțin mai vechii pentru a le numii limbi moderne. happy

| minrest a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Ce limbi au aparut dupa franceza si germana, poti sa imi spui?

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru minrest):

Raspunsul meu nu contestă vechimea limbilor, ci cuvantul MODERN. Pană astăzi pentru mine modern era ceva recent ceva actual. Acum va trebuii să-l asociez cu cateva limbii antice.

| minrest a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Daca franceza si engleza nu sunt actuale, ce sa zic? Ce limbi au aparut secolul asta sau secolul trecut, ca sa le percepi tu ca moderne? Hai sa iti zic una tare:,, modern'' in cazul asta este termen de specialitate, nu are sensul din vorbirea cotidiana. La asa ceva nu te-ai asteptat, este?

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru minrest):

Ai sucit-o și-nvartit-o și tot ca tine a ieșit. Ai caștigat. Felicitari.

| minrest a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Nu a iesit ca mine, stai linistit. Ti-am explicat tie ceva, nu ai prea inteles, asa ca a ramas ca tine. Si nu am sucit nimic.

| minrest a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Hai sa te mai ajut un pic, sa imi mai iau in schimb ceva hate. https://www.qdictionar.com/ce-inseamna/limba-moderna-25013.php

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru minrest):

Să fiu sincer, nu-mi pasă de limba Engleză Franceză sau Germană. Intelectualii Romani pot molesta și batjocorii limba Romană cat vor ei,
Din partea mea, facă ce vor. Doar atata vreau. Să m-anunțe și pe mine înainte.
Cateva exemple să înțelegi pmdv. Pe vremea mea Limbile moderne erau considerate limbi străine, șervețelul de baie era hârtia igienică iar aparatul dentar, protejă.
Si multe altele. Acum Tiganul a devenit Rom. Hanul e Pensiune, Accidentele de mașină au devenit accidente rutiere. Targul auto s-a schimbat in Parc auto,, probabil aici mașinile sunt indrâgostite si seara se plimbă ținduse reciproc de țeava de eșapament,
Înainte oamenii iși cumpărau o mașină, acum o achiziționează.
Când eram mic, dacă mă îmbolnăveam, voiau să mă duc la policlinică la doctorul se servici. Acum vor să mă duc la o instituție de întreținere-a sănătății... sau la un centru de wellness pentru a consulta un profesionist în asistența medicală.
Inainte oamenii săraci trăiau in mahalale, acum, cei dezavantajați din punct de vedere economic ocupă locuințe substandard situate la periferia orașului. De ce? Pentru că mulți au fost concediați,, stii cum vine aia, nu? Conducerea resurselor umane a vrut să facă ceva restructurări în randul membrilor neviabili din randul forței de muncă.

| toniela a răspuns:

Hmm
Mi se pare ca ai putea sa incerci sa inveti acele limbi de la zero. Adica sper ca nu iti cer un nivel exagerat de mare si ca totusi ai si timp sa le inveti. Eu sunt de parere ca daca iti cer un nivel de B1 si ai timp sa le inveti, ai putea sa aplici.

Franceza ai putea sa incerci sa inveti pe www.invatafranceza.ro. Iar la germana ai putea incerca www.germanaonline.ro.
Ambele site-uri ofera cursuri de incepatori si materiale utile ca sa te ajute sa ajungi la un nivel decent.