| victorasM a întrebat:

La Evaluarea Nationala e posibil sa se dea si Balada la Compunerea B Subiectul I? Voi ce credeti ca se da?

Răspuns Câştigător
| betsy a răspuns:

Nu. Se poate da doar ca text suport, dar atunci la compunerea de la B se va da titlul, mesajul, apartenenta la genul liric sau o compunere libera (descriptiva sau narativa).

La compunere se pot da:

Din genul epic:
-fabula
-basmul
-schita
-nuvela

Din genul liric:
-pastelul.

Atat. Nu e nevoie sa inveti trasaturile baladeiwinking

4 răspunsuri:
| crystynel23 a răspuns:

Se da doar opera lirica, epuica, pastelul, fabula, basmul, schita si nuvela! atat scrie in programa.

Vai doamneee ce eotii am big grin (:

| SamSon a răspuns:

Si eu trebuie sa dau luni examenul la romana. orice e posibil. repeta-l

| Kathhy23 a răspuns:

Nu pentru ca se scot balada, romanul si comediawinking

| EstiNebun a răspuns:

Eu cred ca se da seminficatia titlului cu raportare la continut a unei poezii