| GaByX a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care au sustinut azi evaluarea nationala...voi ce mesaj ati luat la compunerea de la subiectul 1?

20 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am zis ca a trimis un mesaj prin care sa ne reaminteasca cat e de important sa citim si cat e de frumos, etc. Cu exemple din text happy

| GaByX explică (pentru anonim_4396):

Eu am luat despre pasiunea de a citi.ce spuneti oare o fi bine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru GaByX):

Da e bine happy, ai dat exemple din text?

| GaByX explică (pentru anonim_4396):

Nu am dat citat adica exemplu cuvant cu cuvant..ci doar in cuvintele mele.app andiii si mie mi s-a parut o porcarie punctul 3 de la sub 2...eu nu am fost atent si am pus c.predicativa.si era b.predicativa si c.subiectiva.orikm sper sa iau si eu un 9 acolo si sa am mai mult noroc la matebig grin

| Energyboy a răspuns:

Mesajul este ceea ce tu primesti adica iti ofera textul.Mesajul este acestabig grinan iubeste mult literatura si cartea aceea cu cavaleri si jurnalul care l-a descoperit in timpul somnului.Dan este un copil fascinat de literatura si nu se poate deslipi de ea.

| stefanutzstefan a răspuns:

Sa citim sa vedem cat de minunat este sa intram intr-o lume fascinanta

| Andiiiiiii a răspuns:

Ma ma lasi? Sti cat am tocit la basm schita etc. ne-am enervat degeaba ca nu ne-a dat nimic special mi-am facut 1000 de draci cu chestia asta apropo la doi roman 3 era pr sau sb?

| DRAGOSH977 a răspuns (pentru Andiiiiiii):

Subiectiva

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andiiiiiii):

Mie-mi spui?! Stiu toate speciile pe de rost, si uite ce ne-au facut. Plus ca la exercitiul cu propozitia subordonata si-au batut joc de noi.

| BluishAngel a răspuns (pentru Andiiiiiii):

Mie imi spui? Si eu atata am citit alea X-(.
P.S. : Era subiectiva. big grin

| GaByX explică (pentru BluishAngel):

Mia am o nelamurire.din prostie la aceast punct am scris c.predicativa...trb sa pun b.predicativa.dar acum am inteles ca cea buna e subiectiva.am vreo sansa sa primesc cele 6 puncte?

| BluishAngel a răspuns (pentru GaByX):

Da,bineinteles ca primesti.Subiectiva e raspunsul corect happy

| GaByX explică (pentru BluishAngel):

Pai am scirs c.predicativa...iar variantele erau b.predicativa si c.subiectiva...deci le-am inversat.In cerinta spunea sa notez litera.

| BluishAngel a răspuns (pentru GaByX):

Nu stiu, ce sa spun... Poate se ia in considerare "c" si nu se mai ia ce ai scris dupa, fiindca trebuie sa scrii doar litera, asa ca poate ai noroc.

| Andiiiiiii a răspuns:

Deci subiecte de straight face||| deci bai eram in ora si pariam cu aia ziceam pica basm baa ba nu fabula ba nu schita deschide aia alea cica: romanrolling on the floor)

| Andiiiiiii a răspuns:

Si-au batut joc de noi! ..Rusine.

| Andiiiiiii a răspuns:

semneaza si tu petitia pentru acordarea celor 60 de sutimi, te rog http://www.petitieonline.com/......12/start/0

| GaByX explică (pentru Andiiiiiii):

Am semnat-o si am trimis-o tutror cunoscutilor

| AnndraxDD a răspuns:

Eu mi-am exprimat opinia in legatura cu mesajul textul, valorificand indemnul de a citii. Fragmentul a debutat cu ambitia lui Dan de a citii ( exemplu se afla printre primele randuri ). Inca de-aici reiese ca intr-un fel, fragmentul doreste parca sa ne ambitioneze sa citim si etc, etc. Asta a fost foarte simplu, subiectul II, mai ales cerinta 3, a fost groaznic! straight face

| Mit_Sami_1991 a răspuns:

Ca ne indeamna sa citim ......si sa recitim cartile copilariei!