| anonim_4396 a întrebat:

La facultate dacă nu ești prezent nu poți intra in examen? Am colegi in anul 1 care nu au venit deloc, adică vreo 50 din 62laughing iar eu vin aproape mereu și nu ne notează profesorii

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Prezent unde? La cursuri? Prezenta la cursuri nu e obligatorie

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

La seminarii și laboratoare..adică pe scurt n-au venit deloc

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Teoretic, la majoritatea facultatilor e obligatorie prezenta la laboratoare si profesorii nu te primesc la examen altfel

| AC4S4 a răspuns:

La cursuri nu e obligatorie prezenta.
La seminare/laboratoare nu prea ai voie sa lipsesti. Daca ai 2-3 absente nemotivate nu mai intri in examen.

| Crackman a răspuns:

Depinde de profi... laboratoarele sunt obligatorii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adică ești cel mai fraier de acolo, ei au pile cu decanul

| wpetterssone a răspuns:

În general, după ce ai fost admis la o facultate, frecventezi cursurile pentru ca profesorul care îți predă să îți explice ceea ce scrie în manuale.
Prezența la cursuri în unele facultăți este obligatorie. Sunt multe facultăți la care poți intra în examene dacă nubai frecventat cursurile. Sunt facultăți care adaugă puncte studenților care frecventează cursurile.
De obicei, la cursurile obligatorii este prezența obligatorie, iar la cursurile adiacente, prezența poate să nu fie obligatorie.
Multe facultăți au cursurile de la 8 la 16. Îți este greu să te trezești de dimineață?

| unvecin a răspuns:

E mai ușor să prinzi materia dacă ești prezent. Altfel te poți afla că ajungi să ai diplomă de licență, dar nu ești deloc pregătit pentru un loc de muncă la care visai când te-ai înscris.

În funcție de universitate, dar mai ales de profesori, da, se poate întâmpla să nu conteze deloc prezența sau absența studenților... chiar dacă pe hârtie, în reguli, contează.

Poți fi deci studentul care „profită" de această „libertate" și să absentezi împreună cu majoritatea. Sau poți fi stundentul care profită de acest fapt și participă regulat la activități... și, da, vei fi avantajat pentru că un profesor lucrează mai ușor cu mai puțini elevi decât cu mulți.

Cineva a plătit pentru timpul când tu faci facultatea, deci trage tare de profesori să înveți cât mai mult. Ce nu înveți acum, va trebui să recuperezi mai târziu. Atunci costurile sunt ale tale. Și cel mai greu va fi să plătești cu timp și răbdare, care acum le ai foarte ușor la îndemână.

Ignoră colegii care chiulesc. Nu lăsa profii să chiulească și ei. Focusează-te pe ce e esențial. Mai bine să te distrezi după ce obții un loc de muncă bun. Succes! happy

| Florin458 a răspuns:

Depinde.La facultatea unde studiez, prezenta la cursuri nu este obligatorie, adica poti intra in examen si cu 0 prezente, iar la laboratoare si seminarii ne-au impus o prezenta de jumatate + colocviu.Cat despre colegi care nu vin, am si eu in clasa si cu toate astea in toamna trec fara restante.Depinde de fiecare cum se descurcawinkingFacultatea iti fixeaza anumite cunostinte, depinde si de interesul tau, dar multe inveti practicand.Un profesor ne-a spus ca in facultate ei ne fixeaza "abecedarul", insa cuvintele le vom forma doar la locul de munca.