| DeiiaCherry01 a întrebat:

AJUTOR ! Limba franceza ! Este bine asa ? [cum am conjugat verbul ?] :

infinitiv - SAVOIR
participiu - JE SU
perfect-compus: J'AI SU

Multumesc mult ! Maine am test, sunt eleva de nota 10, dar din motive medicale am lipsit si nu mai inteleg ... Chiar va rog sa imi spuneti cum se formeaza Participiul & Perfectul compus.

MERSI ANTICIPAT !

Răspuns Câştigător
| Deyush08 a răspuns:

Http://french.about.com/library/verb/bl-verbconjugator.htm

Ai aici toate verbele conjugate la toate timpurile. Doar alegi din lista verbul la infinitiv si iti apare :P

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Ești de nota 10, dar la care materie?
Dacă PARTICIPIUl este un un mod impersonal, cum poți să spui je su? este

| DeiiaCherry01 explică (pentru corolav):

Tocmai din aceasta cauza v-am intrebat. Multumesc mult pentru ajutor, am luat 10 la test. Poate ar trebui sa ajuti, nu sa critici - am crezut ca pentru asta este facut site-ul!