| Ripqer a întrebat:

Spuneti-mi care e faza cu mai mult ca perfectul mai mult ca perfectul in franceza? 1? Adica stiu ca mai mult ca perfectul se formeaza astfel:

"imperfectul verbului avoir sau etre+participiul trecul al verbului de conjugat"

Dar mai explicati-mi si dati-mi cateva exemple ca fara exemple si explicatii nu pot intelege va rog va rog va rog va implor...crying

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cel mai bine intelegi daca te uiti un pic la sfarsitul manualului, acolo unde gasesti verbe conjugate la mmcp. Cauta unul cu avoir si altul cu être si o sa-ti dai seama.
De pilda, vezi verbele vouloir si venir. Unul se conjuga cu avoir si celalalt cu être.

| faramatania a răspuns:

Vezi mai jos, plus-que-parfait(doar auxiliarul se conjugă, iar participiul trecut este invariabil)
http://www.scritube.com/......A95375.php
P.S.Ai și exemple.

| mixxjim a răspuns:

De ce nu intrebi profa la scoala? de ce o fi platita? daca nu vrei in ora intreab-o dupa ora, inainte sa iasa. acum vrei sa-ti explicam de fapt si cum se formeaza imperfectul, si care este, si ce este participiul trecul al verbului de conjugat... prea mult de scris aici, gaseste macar pe cineva dintre colegi sa-ti explice

| Ripqer explică (pentru mixxjim):

Dar noi in anul trecut nu prea am facut franceza si acum a venit o scarba de profesoara si aia ne intreaba din toata materia si eu nu prea stiu nmc si asta e faza straight face

| Maximflorina a răspuns:

Uita-te la sfarsitul cartii!winkingwinking

| Stroescu_Ana_1967 a răspuns:

Le plus que parfait indica un timp trecut care defineste o actiune ce s-a petrecut inaintea unei alte actiuni trecute.De exemplu- El ne-a spus ca a castigat meciul - asadar mai intai el a castigat meciul si apoi ne-a spus noua asadar
Il nous a dit cu'il avait gagne le match
Sau
El era suparat pentru ca eu am uitat biletele acasa
Asadar mai intai am uitat eu biletele acasa si apoi el s-a suparat
Il etait fache parce-que j'avais oublie les billets chez moi. Scuze nu am accentele