| InstructorulTauDeFitness a întrebat:

La gramatica limbii romane, propozitia principala (la sintaxa frazei), poate fi alcatuita doar din Subiect? De exemplu am vazut o fraza unde prima propozitie avea doar subiectul "Copilul" iar continuarea pentru subiect era in propozitia 4. Totusi propozitia principala era doar "prima propozitie", dar nu avea un predicat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este intercalata. Propozitia 1 este ''Copilul va reusi in viata''.

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Prin definitie, orice propozitie trebuie sa aiba UN predicat. Poti sa ai o propozitie formata doar din predicat, dar e imposibil sa ai una formata numai din subiect.

| corolav a răspuns:

În mod normal o propoziție nu poate exista fără subiect.
Dar, există situații cînd predicatul se subînțelege, din context sau dintr-o propopoziție anterioară. Și atunci propoziția are numai subiect.
Ex.
- Și cine a spus că mîine dăm extemporal?
- Profesoara.
Predicatul de pe lîngă „profesoara" este „ a spus", cel din propoziția anterioară.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice propoziție are un predicat.Deci nu, nu poate fi alcatuita doar din subiect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara predicat nu e propozitie, nu era despartita corect sau nu ai inteles tu. Probabil, la al 4-lea element de legatura, tu ai notat-o cu 4, normal o notai cu '1'.

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru anonim_4396):

Mersi de raspuns. Fraza era astfel: Copilul/1 care invata,/2 care este serios/3 si obtine rezultate bune/4 va reusi in viata. /1. E copiat direct din carte deci nu am impartit eu fraza. Nu am venit de la bun inceput cu fraza ca sa nu se inteleaga ca am nevoie de rezolvarea "problemelor" ci mai degraba de o explicatie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru InstructorulTauDeFitness):

Da, este intercalata. Propozitia 1 este ''Copilul va reusi in viata''.

| Viitorulapropiat a răspuns:

Orice propozitie trebuie sa aiba un predicat. Exista propozitie cu subiect si predicat, sau doar cu predicat. Banuiesc ca esti clasa a 8 a, astea sunt niste porcarii.

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru Viitorulapropiat):

Nu ai inteles intrebarea prietene. Iti dau mai explicit: Copilul/1 care invata,/2 care este serios/3 si obtine rezultate bune/4 va reusi in viata. /1. Cele doua: "Copilul" si "va reusi in viata", sunt bineinteles in legatura, dar pe cont prorpiu "Copilul", nu poate forma o propozitie. Este vorba de vreo exceptie de care nu stiu?