| Mara6392 a întrebat:

La noi la liceu, după ce am intrat in liceu nu ne mai lasă să ieșim până la ora 13. De exemplu, intri în liceu la 7 și după portarul nu te lasă să ieși înainte de 13, doar cu un bilet de voie unde e semnătura directoarei. Întrebarea mea este, de ce ne obligă și pe noi, elevii care avem deja 18 ani, să stăm în liceu dacă suntem deja majori?

26 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand esti la scoala, atunci profesorii raspund de voi, elevi.
Ei nu pot raspunde de faptele voastre daca iesiti necontrolati.
E logic.

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

Daca ai 18 ani e ilegal sa nu-ti permita sa iesi.

| Bula a răspuns (pentru Holiday):

Si sub.
Ce ar fi in caz ca elevii isi fac de cap undeva in afara scolii, iar profesorii sa raspunda legal pentru faptele /pataniile lor?

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

Cand ai 18 ani, nu raspund nici parintii, nici profesorii, daca tu faci ceva.

| Bula a răspuns (pentru Holiday):

Daca esti la scoala /tabara sau la loc de munca, atunci si conducerea institutiei raspunde, de exemplu in caz de accident.
Cei care sunt peste 16 ani raspund si penal pentru faptele lor.

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

Daca ai 18 ani si pleci din scoala, tabara, fabrica, birouri, garnizoana, etc, nu raspunzi de asta decat tu, si nimeni altcineva. Despre ce naiba vorbim?! Doar daca accidentul se produce in interiorul institutiilor astea, atunci, daca e cazul, poate raspunde si cineva de acolo. In rest, nu e treaba nimanui ca ai plecat tu sa te droghezi, sau sa te arunci in fata masinii.

| Bula a răspuns (pentru Holiday):

GRESIT!
Raspunderea este si a locului de incredintare!

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

Tu ai ramas pe vremea lui Caausescuhee hee...desi, cred ca nici atunci nu era asa.

| Bula a răspuns (pentru Holiday):

Incearca si vei vedea!

| dullcat a răspuns:

Esti libera sa pui intrebarea in consiliul elevilor, daca aveti asa ceva. Apoi discutati cu conducerea si mentionati ca ati avut zile in care profesorii nu au venit.Decizia e dubioasa in sensul ca eu nu cred ca tot liceul terminati la aceeasi ora in aceeasi zi din saptamana, ci sunt ore diferite in functie de profil.Chiar si asa, nu te opreste nimic sa te apuci de temele pentru alte materii sau orice altceva, in loc sa stai degeaba cand lipsesc profii.

| Mara6392 explică (pentru dullcat):

Tot ce îmi aduc eu la școală sunt caietele și culegerile pentru acea zi, pentru că am problemele cu spatele și mi-a zis doctorul că am un început de scolioză. Deci încerc să reduc cât mai mult greutatea ghiosdanului

| Mara6392 explică (pentru dullcat):

Și profii nu ne prea dau teme și când ne dau teme mi le fac în același zi în care mi s-au dat

| dullcat a răspuns (pentru Mara6392):

Poti face poze pe telefon la variante de lucru si la fise din care inveti etc. astfel incat sa ai mereu ocupatie la scoala.Totusi, cred ca stim amandoua ca tot mai fain este sa razi si sa vorbesti cu colegii, ca nu ai avea prea mult chef sau spor pentru bac in acea atmosfera.Am avut si eu rare episoade in care profii lipseau.laughing

| siriusblack98 a răspuns:

Si la noi era cam la fel in liceu. Chestia este ca daca totusi reuseai sa treci de paznic fara aprobare de la diriginte/directoare ( asta cu cearta si contraziceri si cu replici la modul " tu stii cine e tata? " ) de intrat nu mai intrai ca se considera chiul. Doua intentii are regula asta cu sa nu mai iesi din curtea scolii pana la sfarsitul orelor:
1. Daca iesiti in strada si va calca masina/va agreseaza cineva/va rupeti ceva, profesorii si implicit directorul raspunde mai departe in fata legii.
2. Sa nu mai chiuliti de la anumite ore.
Ti-am zis, la noi reuseai sa mai iesi, tocmai ca unii au zis ca e privare de libertate, dar de intrat in ziua respectiva nu mai intrai si aici nu aveai ce sa le mai zici ca fiecare institutie are propriile reguli. Tocmai si chestia ca se considera ca daca ai o problema reala si trebuie sa pleci, automat un cadru didactic iti da aprobarea fara discutii.

| Standt a răspuns:

Nu conteaza ca ai 18 ani ci ca esti inca elev. Profesorii raspund de voi, asa ca nu ai voie sa iesi pe poarta scolii atata timp cat ai ore. Tu crezi ca de la 18 ani nu mai trebuie sa inveti?

| Mara6392 explică (pentru Standt):

Nu zic că nu trebuie să învăț, dar nu îmi place când lipsește un profesor la prima sau la ultima oră să stau degeaba. De foarte multe ori, în ultima lună, profesorii au lipsit de la ore (mai ales la primele ore), pe noi nu ne anunță nimeni și trebuie să stăm degeaba. Într-o zi nu a venit niciun profesor de al nostru la școală și noi am stat 6 ore degeaba și ne-am uitat pe pereți în loc să ne anunțe să nu venim la școală. În alea 6 ore eu îmi puteam învăța pentru bac, nu să stau degeaba.

| Holiday a răspuns (pentru Standt):

Daca ai 18 ani e ilegal sa nu-ti permita sa iesi, daca asta vrei.

| Standt a răspuns (pentru Holiday):

Le cam confunzi. Degeaba ai 18 ani daca esti inca elev. Primeaza statutul de elev si apoi varsta.

| Standt a răspuns (pentru Mara6392):

Si unde ai umbla tu o ora? Prin baruri? La iubi? Nu mai bine deschizi un manual si mai inveti ceva in ora aia?

| Mara6392 explică (pentru Standt):

Pot să vin pe 9 sau să plec cu o oră mai devreme. Și nu ne aducem manualele. Așa ne-au spus profesorii.

| Holiday a răspuns (pentru Standt):

Inseamna ca nu cunosti care e statutul elevului si diferentele intre ce poate face unul major si unul minor.

| Holiday a răspuns (pentru Standt):

Nu conteaza ce face o ora, sau cinci ore. Nu trebuie sa dea explicatii despre asta, discutia e daca poate iesi din liceu, sau nu.

| Standt a răspuns (pentru Holiday):

Pai atunci, de ce mai merge la scoala? Poate trai si fara diploma. Sau merge pentru alocatie ca sa aiba bani de tigari si bautura?

| Standt a răspuns (pentru Holiday):

Tu il stii?

| Holiday a răspuns (pentru Standt):

Nu e treaba ta, sau a mea, de ce merge la scoala. Nici daca fumeaza, sau bea. Pana la urma, legea nu ii interzice lucrul asta, deci, despre ce vorbim? Nici nu e vreo problema cu diploma daca pleaca mai devreme de cinci, sau zece ori pe an, de la liceu. Oricum, repet, concentreaza-te, nu despre asta e intrebarea. Discutam pe langa subiect.

"Tu il stii?"

Suficient cat sa stiu ca elevii majori pot iesi din liceu fara a cere acordul cuiva. Intamplator, fi-mea e la liceu, si vrand, nevrand, la inceput de an scolar, la sedinta cu parintii, ni se spun lucrurile astea.

| Mara6392 explică (pentru Standt):

Nu fumez și nici nu beau