| calentudor a întrebat:

La scoala scrie in lege ca profesorii au voie sa puna nota pe teme?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 115.(1)Instrumentele de evaluare se stabilesc în funcţie de vârstă şi de particularităţile psihopedagogice ale beneficiarilor primari ai educaţiei şi de specificul fiecărei discipline. Acestea sunt:
a) chestionări orale;
b) teste, lucrări scrise;
c) experimente şi activităţi practice;
d) referate;
e) proiecte;
f) interviuri;
g) portofolii;
h) probe practice;
i)alte instrumente stabilite de comisiile metodice şi aprobate de director sau elaborate de către Ministerul Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice/inspectoratele şcolare, elaborate în conformitate cu legislaţia naţională.
(2)În învăţământul primar, la clasele I-IV, în cel secundar şi în cel postliceal, elevii vor avea la fiecare disciplină/modul, cu excepţia celor preponderent practice, cel puţin o evaluare prin lucrare scrisă pe semestru."
Rezulta ca pot pune note si pe teme.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca profesorul are voie sa te asculte si sa iti verifice tema de acasa, iar in plus, are voie sa-ti puan si un 2 daca nu ti-ai facut tema.
De ce dumnezeu te mai duci la scoala, daca nu inveti si nu-ti faci temele?

| Cool_Andrew_1943 a răspuns (pentru Violleta2022):

De ce naiba trebuie sa-ti tai din timpul propriu, facand tema de acasa? Nu te-ai gandit ca toti suntem copii, ci nu roboti!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cool_Andrew_1943):

Ca sa inveti lectiile si sa sedimentezi ceea ce ai invatat, trebuie sa exersezi acasa.
Daca treci prin scoala ca prin apa, cu ce ramai in cap cand vei fii adult?

| calentudor explică (pentru Violleta2022):

Oricum nu iti trebuie toate cacaturile care te invata la scoala scoala si sistemul scolar este facut sa creeze oameni care asculta de alti oameni pentru a fi buni la lucru in fabrici pentru ca atunci cand au fost facute bazele sistemului aveau nevoie de acest tip de oameni si schimbari sunt putine.

| sorinake a răspuns:

Trebuie sa existe o lege scrisa?
Profesorii dau note pe teme de cand lumea. Si noi am primit, si parintii nostri si bunicii nostri.