| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va cer o parere, un sfat. Am o "prietena". Vara tecura o consideram B. F. F meu. Sunt clasa a 7a. Cred ca stiti. Eh, in clasa a 5a am luat premiul 2, am avut o medie destul de mare [ 9.80], dar pe parcurs am inceput sa scad adica nu am mai invatat atat de bine, mai bine spus profesorii au inceput sa faca diferente. Fiindca in clasa noastra sunt copii numai de nota 10, nu puteau sa dea la toti 10. Din clasa a 6a am inceput sa am medii mici. Ea, respectiva prietena a luat premiul 3 in clasa a 5a. Eh, in clasa a 6a am luat mentiune, la media 9.40, ea a luat premiul 2. Unii profesori m-au luat in ochi doar pentru faptul ca eu sunt mai aranjata si ma imbrac mult mai bine decat colegele mele. Am cateva medii mai mici la anumite materii la care nu ma descurc. Astazi, am luat cateva note de 9, iar ea a inceput sa rada de mine, si sa se laude cu notele ei toate fiind aproximativ de 10. Normal ca in sufletul meu m-am consumat foarte mult pentru chestia asta, ma mir ca nu i-am facut ceva acolo, noroc cu mintea mea care-mi spunea sa nu ii fac placerile. Am ajuns acasa si i-am spus mamei, saraca mama nu stiam cum sa ma impace si cum sa imi spuna ca nu ne comparam. As vrea nu stiu sa imi spuneti ce parere aveti voi, de cand am venit de la scoala ma consum foarte tare si numai la asta ma gandesc. Acum nu vreau sa ma credeti intr-un sens negativ dar noi chiar suntem diferite, adica nu pot sa o invinovatesc pe ea fiindca nu are o situatie materiala deloc buna, pe cand eu ma descurc. Consider ca nu ar fi trebuit ca ea sa fie asa de invidioasa, stiind in ce situatie ce afla. Voi. ce parere aveti straight face? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Uuuuuuu a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu te consumi prea tare. daca tu crezi ca sunteti diferite si ca nu va mai intelegeti trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca nu o sa mai fiti la fel.Incearca sa iti fixezi in minte urmatoarea idee:nu conteaza notele de la scoala ca sa fii un prieten bun. Poate ca acum ea se considera mai sus decat tine.Incearca sa iti gasesti o alta prietena buna care sa te inteleaga si sa nu te caracterizeze dupa note si dupa"ambalaj".E bine sa fi prieten cu toata lumea si ti-as propune sa ramai prietena si cu "B.F.F" pentru ca toata lumea mai nmerita o sansa. sper ca te-am ajutatwinking Fundita?