| IO.oanaa <3 a întrebat:

M-ar interesa si pe mine cateva detalii in legatura cu admiterea la facultatile din UK. A trecut cineva prin acest proces si m-ar putea ajuta? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Fiecare universitate are conditiile ei, care pot diferi de la un an la altul chiar si pentru aceeasi universitate. depinde de bugetele pe care le au stabilesc numarul de studenti straini acceptati, numarul de burse acordate etc. cel mai bine afli daca intrebi direct la universitatea/universitatile la care vrei sa aplici in ceea ce priveste bursele. pentru echivalarea studiilor ai tu timp sa te lamuresti pe parcurs, vezi ca se schimba legea invatamantului in fiecare an. daca nu e pentru anul asta scolar, nu stiu daca stii ca exista anual in Romania un targ al universitatilor straine, vin universitatile aici special sa se prezinte celor interesati de studii la ei, au standuri si te duci si poti intreba tot ce vrei sa stii. anul asta o sa fie in octombrie in Bucuresti si la Cluj, uite aici link sa poti urmari, mergi acolo si sigur te lamuresti cu toate http://www.riuf.ro/ mult succes!

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Ce vrei sa stii?

| IO.oanaa <3 explică (pentru mixxjim):

Sunt foarte nelamurita in ceea ce priveste partea financiara. As vrea sa plec cu bursa, dar nu stiu unde sa gasesc exact in ce conditii pot primi una; Sau am tot vazut pe site-urile lor anumite cerinte, teste care trebuie date, insa nu stiu cum as putea sa le echivalez aici, in Romania. Multumesc de raspuns!

| mixxjim a răspuns (pentru IO.oanaa <3):

Fiecare universitate are conditiile ei, care pot diferi de la un an la altul chiar si pentru aceeasi universitate. depinde de bugetele pe care le au stabilesc numarul de studenti straini acceptati, numarul de burse acordate etc. cel mai bine afli daca intrebi direct la universitatea/universitatile la care vrei sa aplici in ceea ce priveste bursele. pentru echivalarea studiilor ai tu timp sa te lamuresti pe parcurs, vezi ca se schimba legea invatamantului in fiecare an. daca nu e pentru anul asta scolar, nu stiu daca stii ca exista anual in Romania un targ al universitatilor straine, vin universitatile aici special sa se prezinte celor interesati de studii la ei, au standuri si te duci si poti intreba tot ce vrei sa stii. anul asta o sa fie in octombrie in Bucuresti si la Cluj, uite aici link sa poti urmari, mergi acolo si sigur te lamuresti cu toate http://www.riuf.ro/ mult succes!