| judoka99 a întrebat:

Ma chinui sa reiau engleza de la capat, imi doresc sa o invat dar nu reusesc, nu imi intra in cap cuvintele ce pot face?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand nu te stresa, limba engleza este o limba frumoasa important este sa vrei sa inveti uitate la filme, asculta muzica, nu te apuca de gramatica ca isi va sacai toata engleza asa am mers eu la un curs de germana mi-a bagat gramatica si numa ma stresat aiurea, sunt pe internet curusi euror cu traducere in engleza pronuntare etc
https://www.facebook.com/pages/Invataolimbastraina/569388599770760

| judoka99 explică (pentru RAY):

Cu gramatica merg super dar cu conversatul prost

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa asociezi cuvintele cu un lucru, ca sa le memorezi mai repede.
Eu am invatat engleza mai mult din jocuri, filme si mai ales muzica. Atunci cand imi place o melodie in engleza, daca nu inteleg toate cuvintele, ii caut traducerea si asa invat cuvinte noi.happy Si chiar le retinhappy.
Incearca niste moduri mai distractive de invatat!happy

| KateMiddleton a răspuns:

Oare chiar e engleza atat de grea? E obiectul meu preferat,a,da,ai intrebat cum sa memorezi cuvintele,daca un cuvint e foarte complicat gaseste-ti cuvinte de reper, de exemplu eu nu puteam memoriza cuvantul tongue(limba), imi aminteam mereu de tanc, nu stiu din ce cauza.
Spune multumesc ca inveti engleza, face parte din cele mai usoare limbi!

| judoka99 explică (pentru KateMiddleton):

Faza e ca la scoala stiu inv cuvinte si toate cele dar apoi le uit, nu zic cA SUNT UN PROST CARE NU POATE INVATA AM MEDIA GENERALA 10 in clasa a VII-a dar engleza nu imi intra in cap cum trebuie, sa urmez un curs ceva nu stiu serios