| Marius019930 a întrebat:

Ma gandeam sa dau si eu anul viitor la umf Iasi si nu stiu daca ar fi mai bine sa invata grilele din culegere decat manualul pe dinafara, Sunt foarte confuz deoarece pe saitul universitatii scrie ca toate intrebarile din examenul de admitere sunt la prima vedere.
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o parere.

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Parerea mea este ca daca stii manualul foarte bine si iti exersezi cunostintele pe acele teste grila, vei reusi. Nu se poate ca toate intrebarile sa fie la prima vedere. Ele se repeta, dar sunt formulate altfel. Organele omului sunt aceleasi, au aceeasi denumire si functioneaza tot timpul la fel. Nimic nu se schimba. Este exact ca la scoala de soferi. Trebuie sa fii foarte stapan pe cunostintele tale si sa distingi esenta intrebarii pentru a putea alege raspunsul corect. Am o vecinica care tocmai a intrat vara aceasta la medicina cu 9, 70. A spus ca a invatat (nu tocit) manualul, dupa care a exersat pe testele grila. In rest, atentie maxima, fara emotii si bafta multa!

| Marius019930 explică (pentru Corina):

Multumesc mult pentru raspun.As mai avea o intrebare legata de manualul de biologie. Am inceput sa invat de pe Corint cu autorii (Dan Cristescu, Carmen Salavastru Bogdan Voiculescu) si nu stiu daca este manualul corect imi poti recomanda unul special pentru umf Iasi, dar si alte materiale de studiu, orice m-ar ajuta sa trec examenul.
P.S. Ar merita sa faci meditatii la biologie? Nu stii daca vecina ta a facut?

| Marius019930 explică (pentru Corina):

Multumesc mult pentru raspun.As mai avea o intrebare legata de manualul de biologie. Am inceput sa invat de pe Corint cu autorii (Dan Cristescu, Carmen Salavastru Bogdan Voiculescu) si nu stiu daca este manualul corect imi poti recomanda unul special pentru umf Iasi, dar si alte materiale de studiu, orice m-ar ajuta sa trec examenul.
P.S. Ar merita sa faci meditatii la biologie? Nu stii daca si vecina ta a facut?

| Corina a răspuns (pentru Marius019930):

Toate manualele alternative sunt valabile la toate facultatile de medicina din tara. Nu cred ca exista un manual anume care sa fie folosit la o anumita facultate. Totusi, cel mai corect ar fi sa-ti intrebi profesorul de biologie atat despre manual, cat si despre alte materiale de studiu. Cat despre reusita examenului, aceasta va fi in functie de capacitatea ta de retinere, de concentrare, de emotiile tale si chiar de noroc. In alta ordine de idei, din cate mi-au spus parintii, vecinica mea nu a facut pregatire, dar a invatat manualul (aproape de toceala) si si-a facut singura niste scheme pe care le-a invatat f. bine. E o fata f. desteapta si a invatat f. bine din moment ce a luat BAC-ul cu 9, 65, iar la test a luat 9, 70. Totusi, parerea mea este ca daca parintii tai dispun de bani, ai putea face cateva ore de pregatire cu un profesor, unul de care sa stii ca face pregatire cu elevi care dau la medicina si a avut rezultate (nu unul f.f. renumit, caci acela te va stoarce de bani), poate chiar profesorul/a ta, care ar putea sa-ti dea cateva indrumari si sa-ti "vanda" ceva secrete de reusita.

5 răspunsuri:
| ICanSeeAll a răspuns:

Nu invata grilele! E o prostie.Pot sa faca oricand schimbari si o sa fie de rau. Eu zic sa inveti din manual. Succes!

http://vampire-diaries-fan.blogspot.ro/

| Marius019930 explică (pentru ICanSeeAll):

Multumesc mult pentru raspuns. Apreciez sinceritatea.