| xDxDxDxDxD a întrebat:

Ma gandesc ca atunci cand termin liceul sa dau la Academia de Politie insa la admitere am inteles ca se da un test din istorie dar nu numai.Nu prea imi place istoria.Cat de greu va fi testul?
Se mai da si o proba sportiva.Intrebarea e cu cat timp inainte de a da proba sportiva trebuie sa ma pregatesc?

4 răspunsuri:
| MiculFaraon a răspuns:

Buna! Si eu vreau tot la academia sa dau deoarece cred ca mi se potriveste cel mai bine. Eu trec a 10 a acum si am inceput inca din aceasta vara sa ma duc la alergat sa dau rezistent, viteza deoarece acestea se dau ca probe sportive. Ca exemane se da la Limba Romana, Istorie si o limba la alegere (Engleza, Franceza, Rusa, Spaniola.) dar toate aceste teste sunt sub forma de grila ( 30 de intrebari la fiecare, 4 variante raspuns). Pentru aceste teste va trebui sa te pregatesti cam din clasa a 10a asa deoarece trebuie invatate mai toate lectiile mai ales la Istorie. Eu mai mult ca sigur voi da la academie poate cine stie vom fi colegi dar acum depinde ce clasa esti tu si la ce academie vrei ori la Bucuresti ori la Sibiu. Eu iti urez multe bafta si sper sa reusesti.

| MariusGomoi a răspuns:

Daca inveti, esti atent si o sa iti invingi emotiile nu o sa fie greu.pai te poti pregatii cu mult timp inainte, o luna de exemplu

| ejbob a răspuns:

Este destul de greu să intri la Academia de Politie. Nu te gândi că dacă te apuci de învățat cu 3 săptămâni înainte o să fie bine. Ai nevoie de un an pe puțin ca să te pregătești.
Proba la istorie e usoară dacă îți place să înveți însă problema e proba sportivă, acolo e greu. Dacă nu ești antrenat bine, dacă nu ai rezistență... Pff, cunosc pe cineva care s-a chinuit 4 ani la rând să intre, și era elev de 10 pe linie.
Oricum, fratele meu a intrat fără probleme. La el a fost ușor pentru că a făcut Liceul de Poliție înainte și avea antrenament.
Dacă vrei cu adevărat, începe de acum. Pune și învață, fă mult sport și nu mai zi că nu îți place istoria deoarece uneori mai faci și lucruri care nu îți plac dar care sunt necesare. Exită cărți de teste speciale, caută una și vezi cam cum sunt subiectele.
Succes!