| xJully a întrebat:

TPU! Trec in clasa a 8-a si m-am hotarat ca vreau sa devin politista! Am inteles ca pentru. a ma obinui cu antrenamentele si toate chestiile astea, trebuie sa ma duc la liceul militar!
Sunt destul de sportiva, adica. Pot sa fac orice fel de "miscare" si imi place sa fac sport! [ Nu sunt eu foarte slabuta, dar nici grasa happy ]

Deci, sa ma duc sa incerc liceul militar sau sa raman pe filologie? [ daca nu reusesc la Liceul militar, oricam fac Academia de Politie dupa ce termin filologia tongue ]

Am si eu nevoie de ceva sfaturi in privinta asta, orice!

P.S : Ma pricep foarte bine la lb. romana, la matematica ma descurc cat sa iau note bune [ peste 8-9 ] si in rest doar note bune. [ in afara de fizica, unde imi este putin mai greu laughing dar tot note bune iau happy ]

PSS : Scuzati categoria, aveam nevoie de cat mai multe raspunsuri! sad

Fundaa! happy

5 răspunsuri:
| babyblue a răspuns:

Sfatul meu este sa nu faci aceasta mica-mare greseala. Opinia mea este ca menirile liceului militar este doar de a-ti fura adolescenta si de a crea viitori "soldati" pentru viitoarea noastra tara, saraca de ea...
Iti dau sfatul asta in primul rand pentru ca esti fata...
Privind cealalta alternativa, pot spune ca ne aflam pe aceeasi lungime de unda.
Fizica se face la liceul militar, si chiar foarte multa.

In rest, alegerea iti apartine. Politista poti iesi si din Academie, ba chiar ofiter(un rang mult mai inalt). Totusi, daca nu ai inaltimea corespunzatoare pentru academie (peste 1.65), in cazul in care vei face liceul militar, acest criteriu va disparea(pentru ca faci, intr-o oarecare masura, parte din sistem).

good luck

| xJully explică (pentru babyblue):

Am 13 ani si am deja 1, 60!

| babyblue a răspuns (pentru xJully):

Speram ca vei mai creste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Felicitari pentru situatia scolara si pentru alegere.Dar postarea nu tine de Dragoste si sex.Mult noroc.

| Dana211 a răspuns:

Nu are rost sa faci liceul militar pentru ca nu te vei alege decat cu o adolescenta pierduta.Mergi la un liceu normal si cand va veni timpul ( prin clasa a 12-a) mergi si te intereseaza exact ce probe sportive vei da si te antrenezi singura sau in cu profesorul de sport care sunt sigura ca te va ajuta cu cea mai mare placere. Mult succes!