| anonim_4396 a întrebat:

Ma puteti ajuta cu ceva? Nu am inteles foarte bine la scoala cand se foloseste trecutul simplu sau trecutul continuu. Ma poate ajuta cineva cu niste exemple concrete si explicatii?

2 răspunsuri:
| Locrici a răspuns:

.: Trecutul simplu se foloseste pentru a exprima fapte si realitati din trecut.Eu am citit.
Trecutul continuu ca si prezentul continuu sunt forme verbale apartinand mai mult limbii vorbite si sunt rar folosite in registrul scris.
Deoarece indica o limita a duratei actiunii, trecutul continu este foarte folosit si pentru a indica actiuni care au avut loc (trecut simplu) in timp ce o alta actiune era in desfasurare, sau pentru a indica o actiune in desfasurare care este intrerupta de o alta.
Eu citeam.

| Gabitzz a răspuns (pentru Locrici):

In fine. ma refeream in limba engleza. Sa fie exemplele in engleza. Ca ne da test cu propozitii si verbe in paranteza, iar eu nu ma prind de figura cand sa le pun la un timp si cand la altul