| Bolton_Kevin_1919 a întrebat:

Ma puteti ajuta la calcularea mediei la fizica notele fiind 5, 3 si 6 iar teza 4. Dupa calculele mele imi iese 4.5 dar as dori sa vad si parerea altcuiva.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

4.50. Ai calculat bine.

| raMLesS a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu, nu a calculat bine, atat timp cat a dat teza la materia respectiva media nu se face adunand notele si impartindu-le la 4 happy

21 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Media notelor este 4, 66 (se iau doar 2 zecimale tot timpul). Înmulțind cu 3 și adunând 4(teza), apoi împărțind la 4, îți va da 4, 49.

| Lioana a răspuns (pentru AC4S4):

Se pastreaza toate zecimalele in timpul calculului, altfel apar pierderi.
Numai la media finala se iau in considerare doar primele 2 zecimale.

| AC4S4 a răspuns (pentru Lioana):

(3) Media la evaluarea periodică este media aritmetică a notelor înscrise în catalog, cu excepţia notei
de la lucrarea scrisă semestrială (teza), medie calculată cu DOUA ZECIMALE exacte, fără rotunjire.
(4) La disciplinele de studiu la care se susţine lucrarea scrisă semestrială (teza), media semestrială se
calculează astfel: "media semestriala = (3M+T)/4", unde "M" reprezintă media la evaluarea periodică,
iar "T" reprezintă nota obţinută la lucrarea scrisă semestrială (teză). Nota astfel obţinută se rotunjeşte la
cel mai apropiat număr întreg. La o diferenţă de 50 de sutimi, rotunjirea se face în favoarea elevului. (Regulamentul de organizare si functionare a unitatilor de invatamant preuniversitar - Art. 120).

Prima data faci media la evaluarea periodica, aceasta avand doua zecimale. Folosind aceasta medie (cu doua zecimale), faci media semestriala (cu teza), care la sfarsit va avea tot doua zecimale.

https://www.diana-ionescu.ro/calculator-medii/
Daca isi pune notele aici, ii da media 4.

| Lioana a răspuns (pentru AC4S4):

Conform Regulamentului ai dreptate, dar matematic nu e corect.

| AC4S4 a răspuns:

Am spus conform regulamentului nu conform calculatorului meu.

| floresdemayo a răspuns (pentru AC4S4):

Las-o baltă. Am explicat mai sus tot ce era de explicat.

| AC4S4 a răspuns (pentru floresdemayo):

(3) Media la evaluarea periodică [...] medie calculată cu DOUA ZECIMALE exacte, fără rotunjire.
(4) "media semestriala = (3M+T)/4", unde "M" reprezintă media la evaluarea periodică

Media la evaluarea periodica, adica media aia cu doua zecimale, nerotunjita. Nu trebuie sa explici nimic, din moment ce exista un regulament clar, nu ne dam cu parerea despre cum se calculeaza media semestriala, ci respectam regulamentul.

| floresdemayo a răspuns (pentru AC4S4):

Exact, regulamentul a fost respectat, stimabile domn! happy

| AC4S4 a răspuns (pentru floresdemayo):

(5+3+6)/3 = 4. 6666... 6667
Dar media la evaluarea periodica se ia doar cu primele doua zecimale, dupa cum scrie in regulament.
M=4.66
Media semestriala = (3M+T)/4 = (3*4.66+4)/4 = 17.98/4 = 4.495;
Si conform regulamentului, acest numar se rotunjeste la cel mai apropiat numar intreg (adica 4).

Am gresit ceva eu? Am facut fix dupa cum este scris in regulament. Media 5 nu poate iesi altfel decat nerespectand regulamentul.

| iKurapika a răspuns:

Da, iti iese 4, 5

| lodestar a răspuns:

Conform calculatorului de la paginele:
https://www.diana-ionescu.ro/calculator-medii/
https://www.scoala160.ro/calculator-medii/
http://crisu3.ro/calcule/calculator-medie-cu-teza.html
Ai cam ramas corigent, media este 4, dar ai o vara lunga numai buna pentru invatat!

| floresdemayo a răspuns (pentru lodestar):

Vorbești prostii!

| FaraNume1245 a răspuns (pentru floresdemayo):

Dpdv legal, are dreptate. Dpdv matematic, nu prea.

| floresdemayo a răspuns (pentru FaraNume1245):

Formula de calcul a mediei semestriale (cu teză) e scrisă corect, dar calculatorul acela idiot nu ține cont de formulă, respectiv de art. 120 alin. (3 și 4). El induce doar în eroare, e o prostie să-i acorzi importanță, fiindcă nu arată elevilor și zecimalele, care sunt FOARTE IMPORTANTE în calcularea unei medii.

| AC4S4 a răspuns (pentru floresdemayo):

Imi pare rau sa-ti zic, dar daca ai avut astfel de situatii, le-ai incheiat gresit si nimeni nu a observat. Nu sunt profesor, dar am fost si eu de multe ori in situatia cand aveam 3 note si o teza, iar profesorii imi spuneau ca imi iese media cu 49 de sutimi, nu cu 50.

Asadar, conform regulamentului, media semestriala este 4.49, nu 4.50.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru floresdemayo):

Ai înțeles greșit. Regulamentul spune că media se calculează cu DOAR 2 zecimale. Adică, nu contează că e matematic incorect. Media în cauză (cea din întrebare) e 4, 50 matematic, dar conform legilor, e 4, 49, deci 4, pentru că ei nu țin cont de zecimale la înmulțiri și împărțiri, chiar dacă e incorect matematic.

| floresdemayo a răspuns (pentru FaraNume1245):

Facem pariu că va promova cu 5?

| Bolton_Kevin_1919 explică (pentru floresdemayo):

4,49 e un 4, 50 sub acoperire

| floresdemayo a răspuns (pentru Bolton_Kevin_1919):

Totul se face în favoarea elevilor! tongue

| Bolton_Kevin_1919 explică (pentru floresdemayo):

Imi place ca multi au luat regulile de pe net, nu stiu ei ce sunt alea underground happy alea obisnuite laughing