| Anonimuluscyk a întrebat:

Ce medie trebuie sa-mi iasa la matematica daca am notele:8, 8,9 si 4 in teza? profesorul de mate mi-a scos media 6, dar dupa calculele mele trebuia sa-mi iasa 7. Am fost nedreptatita? a gresit profesorul la calcularea mediei? daca a gresit profesorul, ce as putea sa fac?
P.S. E ultima zi de scoala.Va rog sa ma ajutati!

13 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu poți avea doar trei note + teza! E tot posibilul să mai ai note de care să nu știi.
Regula în învățământ e certă! Adică: numărul orelor pe săptămână + 1.
De exemplu, dacă ai patru ore pe săptămână la matematică +1 = 5 note/ semestru.
Ce clasă ești?
În clasa a VI-a, ai patru ore săptămânal (în catalog, tu trebuie să ai cinci note!)
La notele tale, arătate mai sus, era normal să primești media 7, 24.
Vorbeste cu profesorul diriginte, acesta deține dreptul de a-ți corecta media!

| g4mma a răspuns:

(8+8+9)/3=8.33*3=25+4=29/4=7,25 deci da, ai fost nedreptatita sau poate a facut misto de tine.

| Raull7 a răspuns:

Da daca calculezi va iesi 7 dar poate ti-a mai trecut vreo nota sau doua la mine la scoala nu iti incheie media cu 3 note +teza mai ales la matematica happy...dar daca e asa cum spui tu ar trebui sa mergi la scoala cu parintii si sa itii intrebi dirigintele sau profesorul ce note ai sai sa-i spui ca tu ti-ai calculat media si ti-a iesit 7 nu 6

| CosSmiiina a răspuns:

Da,ai fost nedraptatita.
Dar, poate ti-a mai dat proful inca o nota si de aceea ti-a iesit 6...
Pai, du-te la prof. si spune-i ca ti-a gresit media...Arata-i dovada, calculeaza in fata lui!
Succes! happy

| Anonimuluscyk explică:

Floresdemayo,am trei note, m-am uitat in catalog, azi, in ultima zi, media era incheiata si aveam DOAR 3 NOTE! Sunt in clasa a 7-a, nu este obligatoriu sa am un anumit numar de note.In plus, acest profesor de matematica imi este si diriginte, iar eu habar nu am ce sa fac!

| floresdemayo a răspuns (pentru Anonimuluscyk):

NU-i adevărat! E regulamentul școlar, trebuie sa ai mai mult de trei note! Solicită ajutor altui profesor, vorbeste cu profa care-ți predă lb. română, fiindcă media ți-e gresită.
Dacă-ți enervezi profesorul de mate, care-ți mai este si diriginte, îți va completa cu niște note de trei, ca să-l ții minte!

| Anonimuluscyk explică (pentru floresdemayo):

Nu as putea rezolva aceasta problema in toamna? Pentru ca astazi a fost ultima zi, probabil ca toti profesorii au plecat deja acasa

| floresdemayo a răspuns (pentru Anonimuluscyk):

Te duci mâine și vorbesti cu directorul școlii. De obicei, notele se pot recalcula. Pentru nimic în lume să NU amâni până la toamnă! Fiindcă, atunci, nu mai poți face NIMIC!
Stii ceva? Întreabă un profesor când are loc consiliul profesoral, pentru că acolo se vor aduna toti profesorii și-ți vei rezolva situația. Îi rogi să te ajute, nu-i obligi! Ai grijă pe ce ton le vorbești!

| Anonimuluscyk explică (pentru floresdemayo):

Offff,nu stiu.Imi este si jena

| floresdemayo a răspuns (pentru Anonimuluscyk):

De ce să-ți fie ție jenă de greșeala altuia? Du-te cu curaj, vorbești frumos, dar nu folosi un ton impunător. El ar trebui să se simtă jenat, e prof de mate și a greșit la socotit... Grea matematica, chiar și pentru un prof! oh go on

| Anonimuluscyk explică:

Va multumesc pentru ajutor, dar acum nu stiu cui sa dau funda