| Evanescence16 a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine? Am o problema la engleza, pur si simplu nu inteleg cand se foloseste fiecare timp... Ma puteti ajuta va rog? Poate imi dati si un echivalent in limba romana? Dau fundita pentru cel mai bun raspuns big grin

Răspuns Câştigător
| Agoraphobia a răspuns:

Pai... present simple se foloseste pentru actiuni repetate, care se desfasoara regulat. (I go to school everyday)
Present continuous se foloseste la actiuni temporare, care se desfasoara la momentul respectiv. (I am writing now)
Past simple se foloseste la o actiune cu timp exact in trecut. (tot ca si present simple, exista indice de timp Last year I went to Spain)
Past continuous se foloseste pentru o actiune care se desfasura cand o alta actiune a intrerupt-o. (I was watching tv when you came home)
Present perfect simple se foloseste cand nu avem timp specificat. (I have been promoted.)
Past perfect simple se foloseste cand avem doua actiuni, si dorim sa vorbim despre prima. (I had lived in New York before I had moved to Paris)
Will future se foloseste pentru actiuni in viitorul indepartat, neplanificate.
Going to future se foloseste la actiuni planificate, in timp apropiat.
Sper ca am fost de ajutorwinking

3 răspunsuri:
| andreeaoprea a răspuns:

E prea mult de explicat pe TPUtongue pentru a intelege trebuie sa iti explice cineva cel putin pe mess.

| Evanescence16 explică (pentru andreeaoprea):

Ok... Atunci macar un site ceva sa ma faca sa inteleg si eu ceva? :O3

| AnDyAnDy13 a răspuns:

Cauta pe internet despre fiecare timp. De exemplu:
1. Present Tense Simple
Exprima o actiune care se desfasoara zilnic.
Ex: I go to school EVERY DAY -> Ma duc la scoala in fiecare zi.

2. Present Tense Continuous
Exprima o actiune care se desfasoara in momentul vorbirii adica acum.
Ex: I am going to school NOW -> Ma duc la scoala ACUM.

Ti-am zis doar 2 timpuri de la care porneste toata engleza. Incearca sa le inveti, dupa inveti si celelalte timpuri. Depinde si ce varsta ai. Daca ai 13 ani, nu trebuie sa inveti toate timpurile.
Bafta! Funda?