| anonim_4396 a întrebat:

Am un LG k8 2016 si acum ceva timp il aveam in romana dar a trebuit sa ii dau o resetare din fabrica si pana acum nimic ciudat dar dupa ceva timp iar din ceva motive(nu mai stiu) a trebuit sa ii dau iar o resetare din fabrica si cand l-am pornit era in engleza dar asta nu m-a, am observat ca nu mai are romana dupa setup-ul de pornire, si nici alte limbi ca aveam foarte multe, acum mai am doar 8, dintre care engleza, spaniola, italiana si cateva tipuri de chineza/japoneza si in rest nimic, dupa asta am fost indignat si i-am mai dat inca o resetare, poate isi revine dar nu s-a intamplat nimic. Ma puteti ajuta? Pe mine nu ma deranjeaza ca il folosesc in limba engleza dar vreau sa il dau cuiva care il vrea in romana si nu am idee ce sa fac...
Am inteles ca trebuie sa root-ez telefonul dar nu am reusit, de garantie nu se mai pune problema ca il am de 2 ani...
Deci vreau sa va intreb daca mai pot adauga limba romana prin ceva metoda fara root?
Sau pur si simplu ea e deja si e ascunsa sau habar nu am...
PS: mentionez ca dupa prima resetare din fabrica avea limba romana

5 răspunsuri:
| Alexuţ02 a răspuns:

Salut, am găsit ceva dar este în engleză, cam ce ai tu nevoie pentru că este chiar în engleză telefonul tău.

Add an Input Language. Navigate to your device's "Language and Input Settings" and then tap "Default" under the "Keyboard & Input Methods" section. Tap "Set Up Input Methods" under the Choose Input Method popup. Tap the "Settings" icon next to Android Keyboard (AOSP).

Încearcă metoda asta.

| sodaT a răspuns (pentru Alexuţ02):

Imi pare rau dar nu m-a ajutat deoarece nu am acele optiuni, esti sigur ca este pentru LG k8 2016?
Mentionez ca telefonul este cumparat din Romania acum 2 ani.

| Alexuţ02 a răspuns:

LG K8 V
English to Español
From a Home screen, navigate: Settings Settings icon > Language & input.
Note These instructions apply to Standard mode only.
Tap Language.
Tap ADD LANGUAGE.
Tap Español (Estados Unidos).
Tap and hold Español and drag to the top of the list.

Pentru K8.

| ArmywCode a răspuns:

Vezi ca esti in locul gresit. Intra la setari si la system language. acolo trebuie sa ai romana, daca nu, trebuie sa ai optiunea de a o descarca.

| sodaT a răspuns (pentru ArmywCode):

Nu am asa ceva, telefonul e cumparat din Romania de la Orange acum 2 ani.