| Mosotti a întrebat:

Ma tot intreb de ce ca sa fii profesor se cer atatea chestii inutile? Ma refer la general si liceu aici.
Ca la restul de meserii, faci facultatea si te angajezi.
Bine, pedagogia e normal sa o faci.

Aici trebuie sa dai definitivatul, titularizare eventual si alte porcarii.
Ce rost are? Ca oricum daca ai facut fac si master esti in stare sa predai meterie de generala si liceu, nici macar nu e nevoie de ce ai facut in facultate.

37 răspunsuri:
| Mosotti explică (pentru Freya1):

Pai nu, ca suntem deja multi 7 miliarde si ceva, trebuie sa mai scadem, 2 e mult, ar trebui un copil pana se ajunge la un nr mai mic, si apoi sa se mentina cu doi.
Ca deja resursele-s mai putine si suntem prea multi.

Da, daca ei asa simt, sa faca copii, eu nu mi-am dorit niciodata, pe mine ma irita cand tipa, urla, sare de colo colo, n-am nevoie de asa ceva, nu vad vreo bucurie in asta, dar na, fiecare cum este.

Aia cu robotul, pai si noi suntem roboti doar ca biologici nu mecanici, nu e diferenta.
Mai suntem numiti masinarii biologice.
Ca asa cum il programezi, cam asa va face, ce zici tu instinctele, alea-s de fapt rezultatele softului din creier.
I-a facut sa vrea asta ca sa perpetueze specia, asta era scopul naturii.

Iar daca il proiectez sa se simta implinit ca-si ia o trotineta, el cu aia va fi implinit!
Acolo sta ce te bucura, acolo sta ce iti place sa mananci, personalitatea, comportamentul, ce te implineste, nivelul de inteligenta.
Acolo sta orientarea sexuala deci ce ramura te atrage, tot acolo e si idealul partenerului de sex opus care te atrage.
De aia nu controlezi tu ce-ti place ca partener, ca ai deja in creier setat ce trebuie sa-ti placa.

E fascinant sa poti sa le scrii tu cum vrei astea, sa le schimbi cu doresti.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai nah, nici eu nu as face mai mult de unul.

Simțul patern/matern se dezvolta cand il ai in brate, cand il ai in casa si rar înainte.Stiu pe cineva ce voia sa isi lase copilul in spital cand la nascut, dar cand i l-au pus in brate gândirea ei s-a schimbat total.
Iar de țipăt si urlat, tine si de educație.Da, cand e bebeluș plânge că nu poate vorbi, dar daca e mai marisor si zbiara, face crize etc zilnic inseamna ca e prost crescut.Asa ca, e vina părintelui ce la rândul lui trebuie sa si-l suporte.
Eu stiu un tată, ce si-a educat copilul foarte ok.Cand era mai marcel un an, sau după si începea să plângă sau ma rog ce fac ei il întreba "ce ai? te doare ceva, te supăra ceva? Sau de ce plângi? Daca ai nevoie de ceva sau te supăra ceva imi spui, nu urli" iar copilul treptat s-a invatat ok fara sa zbiere fara noimă, până si cand se loveste isi păstrează calmul si merge la părinți sa ia masuri si se rezolva totul cu calm.La fel si cu dulciurile,jucăriile "daca am bani,sau consider ca ai nevoie iti iau,daca nu nu" si a vazut ca nu ii merg crizele si milogeala si nu a reacționat asa cand voia,doar întreba frumos.

Păi așa ar trebui sa iti iei un caine,sau nu stiu, sa iei un robot programat nu sa faci un copil.
La copil asta e frumusetea, ia ii vezi personalitatea, ideile, sa isi ia el la un moment dat deciziile singur, sa aiba propriile bucuri si plăceri.Asta e farmecul.
Cand mergi in parc sa poti sa spui "copilului meu ii place mingea aia" sau "copilul meu isi doreste sa fie doctor" nu " m-am plictisit intr-o zi si l-am programat sa pască iarba ca imi e lene sa ii gatesc" asa mai bine renunți la orce idee de a face un copil.

| Mosotti explică (pentru Freya1):

O fi, nu stiu, pe mine ma enerveaza, vreau liniste si sa-mi traiesc linistit viata fara prea multe obligatii.

De la 0 luni si pana la o varsta nu tine de educatie, iti mananca ficatii ani de zile, lasa ca am vazut ca aveam vecini asa, m-as duce dracu la balamuc in cazul ala.
Ma deranja pe mine urlatu noaptea, damite sa fiu in casa aia.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

E putin ciudate sa nu prea vrei o familie.Dar fiecare cu felul lui de a fi.

| Mosotti explică (pentru Freya1):

As fi vrut mai de mult pe una cu care sa ma inteleg si sa fie bine, dar fara balamuc copii pe cap.
Acuma nu mai vreau nici relatie, e mai bine asa.
Am avut 4-5 femei pe care le-am refuzat intre 1999 si 2018 ca nu m-au atras fizic, n-am avut multe oferte, dar astea le-am avut.

Viata e frumoasa si fara relatie, sunt multe chestii de care sa ne bucuram.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu nu sunt adepta statului singura, de aceia am avut probabil relații de lunga durata si inca de mica.Eu m-am mutat de acasa de pe la 14/15 ani.

| Mosotti explică (pentru Freya1):

F bine ca ai avut relatii de mai lunga durata daca asa ai simtit ca-ti place.
Eu sunt mai dificil, nu imi place sa dorm cu cineva in pat, nu imi place sa pup pe gura, imi place independenta, dar na, fiecare in felul lui.