| Kitty11Kat a întrebat:

Mai am 2 ani pana la bac si as vrea sa dau bacul la fizica(termodinamica si electricitate), la mecanica nu stiu nimic.La ce facultate as putea sa merg, incat sa am sanse sa intru la fara taxa? Mulțumesc.

6 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

La orice facultate poti sa mergi logic, cand o sa iti vezi media de admitere o sa te uiti sa vezi la ce poti intra. De obicei pe electronica, politehnica etc. poti intra lejer daca ai peste 8, 50 la buget. La taxa de obicei se intra sub media 8. Mai ai 2 ani pana atunci, lucrurile se vor mai schimba, te gandesti prea devreme si nu te ajuta la nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Evolution):

Eu am intrat la poli cu 8 si altii au intrat si cu 5.50, si ei tot la buget, depinde cat de grea e facultatea si cati stiu ce se face acolo. Acum nu se stie daca trec anul de la atatea restante dar nah.

| Evolution a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu sunt in anul 4 la calculatoare la bv si anual termina in jur de 16 oameni si din 80 am ramas doar 30. La Buc se intra pe banda si daca s'a intrat si cu media 5.50 e clar cat de buna este facultatea laughing. Oricum eu m-am angajat si recent part time (4 ore, 1500 de lei in mana) si iti spun ca studiile sunt egale cu 0. Doar in acte si impozit mai conteaza, dar in rest sunt egale cu 0. Da'i teste si te intreaba absolut orice, daca nu stii nimic si ai doar hartia cu 100 de studii si calificari, esti egal cu 0.
Si eu am 3 restante de anul trecut dar la mine e si ultimul an si ma motiveaza sa scap odata de facultate, mi'au ajuns 4 ani sa devin inginer laughing.
Unii cred ca daca stiu sa instaleze un windows si sa pirateze 2-3 jocuri, deja sunt ingineri rolling on the floor.
In fine asta e o alta discutie, am vrut doar sa subliniez ca studiile sunt egale cu 0, daca stii si esti destept, o sa ajungi la salarii de peste 3.000 de lei (am un coleg care lucreaza ca si programator full time pe 9.000 de lei net in mana, deci se poate, daca stii ce faci bineinteles, partea proasta este ca nu prea a avut timp de facultate si aproape a ramas repetent, dar na happy ).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Evolution):

Si eu lucrez deja in domeniul care-mi place mie dar stau pentru diploma aia (hartie suplimentara de sters la fundulet) in cat sa-mi dau aere de mare geniu intelectual asa cum isi dau aia din exemplul tau care se cred ingineri ca instaleaza windows rolling on the floor

| Raducons a răspuns:

Nu stiu ce iti place, dar poti incerca electronica, la mecanica sunt multe locui libere nu prea e cautata daca inveti un pic de fizica ai sanse, in rest e aglomeratie si daca nu ai o medie de cel putin 8 nu e sigur ca scapi de taxa.Acum in caz ca se intampla cu taxa ai posibilitatea sa scapi de ea in anul doi daca inveti si o sa mai renunte din colegii tai, de obicei asa e

| cosmin1324 a răspuns:

Pai daca iti place fizica, matematica si info, hai la Automatica si Calculatoare, e foarte greu, e concurenta foarte mare, dar atunci cand termini o sa fi platit regeste ca si programator/inginer automatist sau aproape orice in domeniul IT, mai ales daca termini in Cluj sau Bucuresti. Acum la fara taxa e destul de greu de intrat din cauza concurentei, dar nu imposibil.