| BucurCristina a întrebat:

Mai am ceva pana o sa dau testul de admitere la liceu dar vreau sa ma hotarasc de acum.
Imi plac urmatoarele materii: matematica,romana,istorie,geografie,engleza,franceza, educatie civica.
Nu imi plac urmatoarele materii:
stiintele naturii si religia.
La ce ar trebui sa dau? Vreau ceva de viitor.

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Mai sunt cele de uman: Stiinte sociale si Filologie.
Ambele fac din plin romana. La stiinte sociale se accentueaza istoria, geografia si stiintele socio-umane (logica, psihologie, economie, sociologie, filosofie), dar se fac bine si limbile straine. La filologie se accentueaza limbile straine, literatura, dar se fac bine si istoria, geografia si stiintele socio-umane.

Mai exista Stiintele Naturii, un profil de real, foarte asemanator cu mate-info, doar ca se accentueaza fizica, chimia si biologia.

Mai exista filiera Tehnologica cu 3 profile si multe specializari la fiecare profil.
Filiera tehnologica este undeva intre Uman si Real. Toate profilele tehnologice dau teza si bac la matematica (fac 3 ore pe saptamana).
Cele 3 profile ale filierei tehnologice:"
Servicii - se aseamana mai mult cu umanul decat cu realul. Nu dai bac din stiinte (fizica, chimie, biologie), dai din geografie, logica, economie, psihologie (la alegere).
Resurse Naturale si Protectia Mediului - se aseamana mai mult cu realul. Dai bac la fizica, chimie si biologie (la alegere).
Tehnic - la fel ca cel de resurse naturale si protectia mediului.

Diferentele consta in specializari.

Mai multe informatii aici:
http://www.ebacalaureat.ro/......4-213.html

2 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Ai putea merge la Matematica-Informatica. Acolo faci din plin matematica si informatica, faci destul de serios (depinde de profesor) chimie, biologie si fizica, dar materiile de uman (istorie, geografie, limbi straine...) le vei face destul de putin.

| BucurCristina explică (pentru AC4S4):

Mmm...ma mai gandesc mai spune un profil ca sa ma gandesc care e mai bun.

| AC4S4 a răspuns (pentru BucurCristina):

Mai sunt cele de uman: Stiinte sociale si Filologie.
Ambele fac din plin romana. La stiinte sociale se accentueaza istoria, geografia si stiintele socio-umane (logica, psihologie, economie, sociologie, filosofie), dar se fac bine si limbile straine. La filologie se accentueaza limbile straine, literatura, dar se fac bine si istoria, geografia si stiintele socio-umane.

Mai exista Stiintele Naturii, un profil de real, foarte asemanator cu mate-info, doar ca se accentueaza fizica, chimia si biologia.

Mai exista filiera Tehnologica cu 3 profile si multe specializari la fiecare profil.
Filiera tehnologica este undeva intre Uman si Real. Toate profilele tehnologice dau teza si bac la matematica (fac 3 ore pe saptamana).
Cele 3 profile ale filierei tehnologice:"
Servicii - se aseamana mai mult cu umanul decat cu realul. Nu dai bac din stiinte (fizica, chimie, biologie), dai din geografie, logica, economie, psihologie (la alegere).
Resurse Naturale si Protectia Mediului - se aseamana mai mult cu realul. Dai bac la fizica, chimie si biologie (la alegere).
Tehnic - la fel ca cel de resurse naturale si protectia mediului.

Diferentele consta in specializari.

Mai multe informatii aici:
http://www.ebacalaureat.ro/......4-213.html