| anonim_4396 a întrebat:

Mai studiaza cineva la UBB Litere sectia Engleza Finlandeza sau Norvegiana?

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Personal, îmi doresc foarte mult să ajung la UBB din Cluj, și să merg pe Facultatea de Drept sau de Litere.
Dacă vei studia norvgiana vei avea un mare privilegiu, deoarece, dacă în viitor vei dori să te stabilești în Norvegia, Suedia sau Danemarca nu vei avea nicio problemă în ceea ce privește limba, dimpotrivă, în țările enumerate mai sus există foarte multe avantaje din toate punctele de vedere.
Baftă!

| Shatteredx a răspuns (pentru ÉrotiqueConseils):

Mersi de sfat. Am de ales intre sociologie-asistenta sociala/psihologie si Litere-Engleza/Norvegiana/Finalendeza/Chineza sau orice altceva. O sa-mi depun dosarul la toate 3 si vad eu unde intru happy

| ÉrotiqueConseils a răspuns (pentru Shatteredx):

Să-mi spui ce ai rezolvat!
Îți doresc mult succes!

| Shatteredx a răspuns (pentru ÉrotiqueConseils):

Mersi mult, si tie. Din ce oras esti? O sa stai in camin la Cluj?

| ÉrotiqueConseils a răspuns (pentru Shatteredx):

Mulțumesc și eu.
Foarte departe de Cluj, din păcate. Sunt din Râmnicu Sărat, Județul Buzău.
O să-mi caut gazdă, sau o garsonieră pe care o voi împărți cu o colegă/amică. happy

| ionika6 a răspuns (pentru Shatteredx):

Buna,
ai mers la litere? unde ai intrat? este greu? imi poti da mai multe detalii te rog?
Si eu vreau sa merg la coreeana... cate limbi sunt? am inteles ca 2 principale si una optional? te rog sa imi spui mai am -putin si trebuie sa imi depun dosarul?

| ionika6 a răspuns (pentru Shatteredx):

Buna,
imi poti da si mie mai multe detalii despre aceasta facultate? este greu?
Si eu vreau sa merg pe coreeana...am auzit ceva de 1 limba principala si una secundara si una optional?
imi dai te rog mai multe detalii? din proprie experienta

| ionika6 a răspuns (pentru Shatteredx):

Buna,
imi poti da si mie mai multe detalii despre aceasta facultate? este greu?
Si eu vreau sa merg pe coreeana...am auzit ceva de 1 limba principala si una secundara si una optional?
imi dai te rog mai multe detalii? din proprie experienta

| ionika6 a răspuns (pentru Shatteredx):

Buna,
Imi poti da si mie mai multe detalii despre aceasta facultate? este greu?
Si eu vreau sa merg pe coreeana...am auzit ceva de 1 limba principala si una secundara si una optional?
imi dai te rog mai multe detalii? din proprie experienta

| ionika6 a răspuns (pentru ÉrotiqueConseils):

Buna,
Imi poti da si mie mai multe detalii despre aceasta facultate? este greu?
Si eu vreau sa merg pe coreeana...am auzit ceva de 1 limba principala si una secundara si una optional?
Imi dai te rog mai multe detalii? din proprie experienta

| ionika6 a răspuns (pentru ÉrotiqueConseils):

Buna,
imi poti da si mie mai multe detalii despre aceasta facultate? este greu?
Si eu vreau sa merg pe coreeana...Am auzit ceva de 1 limba principala si una secundara si una optional?
Imi dai te rog mai multe detalii? din proprie experienta

| eu1893 a răspuns (pentru ionika6):

Ionika, la litere ai o limba principala si una secundara. Poti sa faci ce combinatie vrei tu. Sfat: NU NU NU pune engleza principal este f f f greu si stai departe de romana atat principal cat si secundar, ca si acolo e greu. In rest este acceptabil. Poti sa alegi cursuri facultative, ce limba vrei tu. Aici ai avantaj ca poti studia limbi pe care nu le poti pune ca specializare A sau B. Vorbersc aici de (poloneza, suedeza, daneza sau portugheza)

| ionika6 a răspuns (pentru eu1893):

Am vorbit si cu profa mea de engleza si am pus prima optiune limba si lit eng-limba si lit coreeana, a doua limba si lit eng-limba si lit japoneza si a 3a limbi moderne aplicate eng-spaniola.
Presupun ca coreeana si japoneza se iau de la 0 nu?
Ea a facut acum multi ani si a facut norvegiana de la 0.
multumesc

| ionika6 a răspuns (pentru eu1893):

Nu stii cam cate examene se dau pe semestru si cam cate ore sunt pe saptamana?

18 răspunsuri:
| eu1893 a răspuns:

Eu sunt la FI-EN happy ce ai ales?

| ionika6 a răspuns (pentru eu1893):

Buna,
imi poti da si mie mai multe detalii despre aceasta facultate? este greu?
Si eu vreau sa merg pe coreeana...am auzit ceva de 1 limba principala si una secundara si una optional?
..As vrea ceva engleza coreeana si spaniola ...imi dai te rog mai multe detalii? din proprie experienta

| ddav23 a răspuns:

Salut! Ce imi recomandati intre norvegiana, suedeza, daneza si finlandeza? Vorbesc fluent engleza si bine ebraica. Pronuntia finlandeza mi se pare mai acceptabila, insa am inteles ca gramatica in sine e destul de complexa. Multumesc si mult succes din toamna!

| Georgi4ana a răspuns:

Salutare "eu1893". Imi poti da te rog un mail pe care sa putem discuta mai mult. As vrea sa te intreb cateva lucruri despre limba finlandeza. Multam'

| eu1893 a răspuns (pentru Georgi4ana):

Hei. ti-am dat mesaj pe privat cu mailul meu happy