| anonim_4396 a întrebat:

Maine dau evaluarea nationala la romana. Mor. Deci ma gadila inima de emotii, nu se mai opreste. Am facut proba pentru olimpici de anul acesta si mi s-a parut usoara, scoteam peste 8.50 la ea. Ni se va da asemanator? Tot ceva din liric, gen doina, pastel? Se va da foarte greu? Si mai am o intrebare, cum fac diferenta intre atribut adj. exprimat prin adj. pronominal si atribut pron. exprimat prin pronume?

Răspuns Câştigător
| FrateleTedur a răspuns:

Simplu. Vezi daca se acorda. Daca e adjectiv, se acorda in gen, numar, caz. De exemplu. Masina mea. Masinile mele. Se schimba ambele forme, deci e adjectiv pron pos. Daca nu se schimba si ramane la fel, ex: Masina de la ai mei. Masinile de la ai mei. Nu se acorda, deci este un pronume posesiv, in acuzativ datorita preporzitiei de la.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adjectival pronominal cand pronumele se acorda.
Exemplu: cartea mea (se acorda in numar, caz si gen)
Pronominal cand nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc tuturor, toti mi-ati explicat bine, dar am dat funda celui care mi-a explicat cel mai detaliat. Mersi tuturor!

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Sa nu ai emotii. Sunt facute ca toata lumea sa ia un 7 cu putin invatat.

| Tudor123123 a răspuns:

Asemanator, compunerile random iar at qdj exprimat prin orice tip de adj pronominal este at adj casa mea, trebuie sa se, acorde si la plural casa mea -casele mele

| Sherif77 a răspuns:

Fara emotii! happy Si eu am maine tot la romana...Nu cred ca se va da foarte greu. Eu cred ca va pica genul epic. Oricum s-a scos din programa schita, romanul si nuvela. E usor.
-La adj pronominal pronumele se acorda in gen, numar si caz: Pixul meu, caietele mele
-Atributul pronominal poate fi de mai multe feluri:
1.Atributul pronominal genitival se exprima prin pronume (mai putin cel reflexiv si cel de intarire) si se afla în cazul genitiv.
ex(Cartile(dumnealui/aceluia) sunt frumoase
2.Atributul pronominal prepozitional se exprima prin pronume de diferite feluri, care stau in cazurile acuzativ, genitiv, dativ, precedate de prepozitii sau locutiuni prepozitionale.
ex Cartea de la tine a fost interesanta.

BAFTA LA EXAMEN!

| Raducu_Radu_1993_ttAH a răspuns (pentru Sherif77):

Eu cred ca o sa ne pice dramaticul

| Sherif77 a răspuns (pentru Raducu_Radu_1993_ttAH):

Nu vreau