| anonim_4396 a întrebat:

Maine dau teza:
Care sunt intrebari de la functiile sintactice de la verbele nepersonale?
Si cum se conjuga in ordine un verb?
Dau funda si voturi...

Răspuns Câştigător
| 3NGL3ZUL a răspuns:

Facand gerunziu
facut supin
a face infinitiv
de /la facut participiu
aste sunt nepersonale ok?

merge= verb predicativ pers a III a mod indicativ prezent functia sintactica de predicat verbal

c-am asta stiu mie c-am lene sa gandesc hia da-mi macar un vot

2 răspunsuri:
| papusha96 a răspuns:

Pai functiile sintactice sint subiectul cina? ce? preticatul ce face? ce-a facut? ce va face? atributul determina un substantiv raspunde la intrebarea ce fel de? si complementul care? cum? unde? determina un verb adica predicatul

| Autumnfeelings a răspuns (pentru papusha96):

La verbele nepersonale adica...