| ella113 a întrebat:

Matematica-informatica, Stiinte ale naturii sau Economic?

11 răspunsuri:
| DarkOrbitMoon a răspuns:

Depinde ce iti place.

| emag a răspuns:

Stiinte ale naturii, e mai usor si te ajuta mai multe cu asta

| Decrepit a răspuns:

Economie nu faci in gimnaziua,adica e "tricky". Trebuie sa fii destul de buna la matematica,sa fii capabila de conexiuni si de a asocia cat mai bine termenii, dar si de a intelege niste mecanisme financiare destul de complexe, de capitaluri, piete monetare, dereglari economice etc. dar mie mi se pare un mizilic.SN aproape iti garanteaza pe mai tarziu, daca n-ai chef de UMF, Stomatologie sau USAMV, un loc caldut de somer.Iar MI iti lasa deschisa orice portita.Dar daca tu n-ai nicio treaba cu matematica si chimia/fizica/biologia/informatica, n-ai ce cauta la MI.Adica daca nu esti nerd, nu-i de tine ca ar sa te manance pe dinauntru frustrarea.Bineinteles,asta daca ai in plan sa intri la un liceu bun. Daca vorbim de licee unde la MI intri cu 8.17, nu mai ai treaba.

| availablehandyman a răspuns:

Mate-info

| Razvanp69 a răspuns:

Economic pentru ca o sa scapi de multe ore de romana si mate. O sa ai ore ceva in genu asta: 3 de mate 3 de romana 1 chimie 2 fizica 2 engleza o ora de biologie, geografie, sport, si o ora de franceza/germana sau alteceva(aici depinde ce alegi tu ), iar restul orelor o sa fie de specialitate (contabilitate si mai multe).
PS: iti zic pentru ca sunt la liceu economic.

| Buii a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci pe viitor, dar pentru a nu fi muritor de foame cum s-ar zice alege matematic-informatica, ca faci mate si fizica destula, informatica la fel destul de multa si bine mai ales daca alegi profil informatica intensiv happy... asta e parerea mea, eu sunt la mate info - info intensiv si merg axat pe mafe-fizica big grin

| crysty97 a răspuns:

Sn daca vrei sa faci medicina sau in domeniu mate info daca vrei sa faci restul economic e pentru fraierihee hee

| Bogdy997 a răspuns:

De la mate-info te poti duce oriunde (chiar si la litere, ca romana o poti invata si singura, da metematica nu...), de la stiintele-naturii poti merge aproape oriunde si de la economic...cam la economie laughing
Eu sunt la mate-info intensiv info, am un pic mai mult de lucru dar pe viitor nu cred ca o sa regret. Depinde acum ce iti place si tie sa faci.

| MotoBlitz a răspuns (pentru Bogdy997):

Salut! Având în vedere că ai terminat mate-info, în ce domeniu lucrezi? Te-a ajutat profilul?

| maresal a răspuns:

Economic e usor. Dar nu iesi mai nimic de acolo. Mate-info pentru programator calculatoare etc. Stiinte ale naturii e mai greu... Poti merge pe domeniul farmaciei, medicinei, veterinarei de aici. Eu le-as clasa asa dupa gradul de dificultate:
1.Stiinte ale naturii.
2. Matematica-Informatica.
3. Economie.
Eu sunt la mate-info.

| sToP188 a răspuns:

Tu la ce te pricepi mai bine? Eu as opta pentru Mate-Info...