| Kawaii666Nezumi a întrebat:

Mi-a zis o profa ca e la liceu un profil numit,, limbi straine"... Luminati-ma... Care e faza si ce e diferit fata de filologie?

Răspuns Câştigător
| Matei_Gianina_1970 a răspuns:

Se numeste bilingv, adica limba maternă(romana) + inca una, care diferă de la liceu la liceu(de cele mai multe ori engleza, dar la unele este franceza, iar la un liceu cum ar fi Miguel de Cervantes, este spaniola). Diferențele nu sunt prea mari, pana la urma profilul poate fi mate info sau filologie/științe sociale etc dar cu bilingv engleza.Treaba merge asa: Liceul... (Nu stiu care) la profilul... (Filologie, vocational, mate-info etc)cu bilingv (engleza, germana, franceza, japoneza, etc). Unele liceee, precum Ion Creanga, au filologie, sectia de japoneza, cu bilingv engleza intensiv, diferențele fiind de la liceu la liceu. Sper ca ai inteles cam cum sta treaba, desi este ceva evident ce trebuia stiut de prin a 8-a, avand in vedere ca esti, presupun, deja la liceu.