| MCRgurl a întrebat:

Mi-e frica de profa de mate straight face pe bune cand intra in clasa imi bate inima nebuneste si nu mai pot de frica straight face nu stiu de unde provine fobia asta dar am incercat intr-o zi sa ma duc cu tema facuta si cu lectia invatata, in speranta ca de-aia mi-era mi-e frica, frica de ascultare dar n-a mers! n-as vrea sa ma mut intr-alta clasa pentru ca acolo sunt prieteni si ceilalti profesori sunt foarte OK.ce sa fac sa nu mai am frica asta ciudata? dau si funda dar nu vreau bataie de joc

17 răspunsuri:
| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

incearca sa iti intelegi aceasta frica. poate vibratia pe care o emite este negativa, cine stie.incearca sa vezi de ce simti asta.fa un experiment si vorbeste cu ea

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnnaSpiritualRavishment):

Hai in cosciug la mine sa facem amor.

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa ca iti arat eu tie hoasca afurisita

| AdrianVoicu a răspuns (pentru anonim_4396):

;]]]]
vine mai pe intuneric

| love10andra a răspuns:

Nu mai gandi asa! Gandeste-te ca si ea e un om normal ca si tine! Nu te mananca! Si eu is stresata cand intra profa de mate pe usa, dar ma gandesc ca na... daca nu stiu doar n-o sa-mi taie capul sau ceva.O sa-mi explice si gata.Deci,nu te mai gandi asa! incearca sa iti pui in minte ca nu-ti face nimic daca nu stii sau ceva. Fundita?big grin

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Iti intelegem ingrijorarea si vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| AdrianVoicu a răspuns:

De ce tie frica de ea? e urata? sau cati da 4 la teste?

| MCRgurl explică (pentru AdrianVoicu):

Nici urata rau nu e dar nici frumoasa nu e.dar nu de-aia mi-e frica de ea.si ca iau 4 la test nu e mare lucru, pot remedia asta.

| AdrianVoicu a răspuns (pentru MCRgurl):

Si atunci de ce tie frica?

| MCRgurl explică (pentru AdrianVoicu):

Am descoperit ca de fapt nu imi e frica de femeie, imi e frica de materie...am realizat azi cand n-a venit la scoala si a fost un inlocuitor si tot la fel de frica imi era

| AdrianVoicu a răspuns (pentru MCRgurl):

Aaaaa deci ai o fobie du-te la un psiholog vb serios o sa te ajute

| MCRgurl explică (pentru AdrianVoicu):

Chiar ma gandeam sa ma duc luni la psihologul scolii sa ma ajute. sper sa imi treaca

| EstiApreciatDacaEstiDiferit a răspuns:

Uite: eu am avut concurs de mate azi dimineata, si ieri m-am pregatit mult, dar cele mai grele exercitii au fost cu lucruri la care nu m-am pregatit prea bine, credeam ca nu-mi va da lucruri de genul. Dar acum cred ca voi lua punctaj mic, deci nu vreau sa dau ochii cu profa mea, si totusi ma voi duce la ora ei luni.
Ideea e: e un om normal, nu te va ataca. in plus: e si vorba de increderea de sine: nu te crezi suficient de inteligent si te sperii ca poate te va lua la cearta ca nu stii lectia.
Sa incerci si tu sa intelegi doua trei lectii acolo si incerci sa faci temele, si incearca sa teconsideri mai destept, ca daca stii lectia nu iti va face nimic.
Optiunea 2: vorbeste si tu cu parintii happy

| acvilasurprinzatoare112 a răspuns:

Asa fac si eu! Nu pre-s buna la mate, probabil ca iti e fica sa nu te scoata la tabla la vreo problema sa nu stii si sa te faci de ras!

| Stefanyax0 a răspuns:

Profesorul care tipa si ameninta este slab. In primul si primul rand, ai grija de emotiile tale. Invata sa nu-ti fie frica in interiorul tau. De cele mai multe ori ceea ce spun profesorii nu au fundament, insa acestia stiu ca ti-e teama si se folosesc de asta. Spune-ti: „E problema lui daca tipa sau e nervos. Mi-ar placea sa vorbeasca calm, insa unii oameni se enerveaza si tipa. Nu sunt un nimeni daca tipa la mine. Sa vad mai bine ce doreste sa fac. „ Intreaba-l: „ce doriti sa fac dl. profesor?"

Accepta responsabilitatea pentru greseala ta. Daca ai intarziat, nu ti-ai facut tema, nu stii lectia, sau orice altceva ASUMA-TI RESPONSABILITATEA. Nu mintii! Nu uita ca il poti pacali uneori pe profesor, insa in viata vei plati orice scurtatura. Incearca sa te achiti cat poti tu de bine de datoriile de elev, insa atunci cand gresesti asumati-le. Majoritatea profesorilor vor fi atat de socati ca recunosti ca ai gresit incat nici nu vor sti cum sa reactionezi.

Invata care sunt consecintele care exista si fa diferenta de cele care sunt inventate de profesori. De exemplu: nu iti poate scadea nota la purtare pentru ca nu ti-ai facut tema sau nu are voie sa iti dea nota la o anumita materie pentru ca ai deranjat clasa. Insa, acesta nu este o scuza ca tu sa nu inveti sau sa te comporti urat la ore. Este corect sa primesti note mici daca nu inveti si este corect sa ti se scada nota la purtare (dupa avertizare) daca deranjezi orele sau te comporti obraznic.

Daca ti-e teama ii poti spune direct: „Dl. profesor, imi este teama de dvs. cand tipati la mine. Inteleg ca sunteti suparat, inteleg si stiu ca am gresit (asta daca ai gresit!). Nu doriti sa vorbiti cu parintii mei?" Ai dreptul sa iesi oricand din situatia in care se tipa la tine, te simti amenintat sau umilit. Nu confunda asta cu dreptul tau de a tipa la profesori! Nu ai nicio scuza sa vorbesti urat sa tipi sau sa ameninti un profesor, chiar daca el o face! Nu uita! Daca ameninti un om nervos, se enerveaza si mai tare!

Cere ajutorul. Vorbeste cu un profesor in care ai incredere, cu parintii tai sau cu directorul scolii. Nu incerca sa iti faci singur dreptate! Inca, din pacate, nu exista mentalitatea unei educatii fara frica.

Sper ca te-am ajutat, funda?

| SweetMustache a răspuns:

Buna happy Si eu am asta... Noi avem cea mai rea profa de mate din scoala (adica toata scoala ii este frica de ea). Si eu cand intra ea in clasa pe la inceput incepeam sa tremur toata si sa fac ca toate alea laughing Da' dupa aia m-am obisnuit si am inceput sa invat si sa imi dau seama ca nu este o profa asa de rea si ca nu imi va face nimic. Si chiar daca imi da o nota mica si asa ceva parintii nu ma vor lasa asa pur si simplu sa raman corijenta si chiar repetenta I don't want to see Asa ca trebuie doar sa te relaxezi un pic si sa nu te mai gandesti asa de mult la asta... Si nu ai nici o fobie, stai linistit/a! happy FUNDA, si speri sa scapi cat mai curand de asta (plus sa de abia a inceput scoala, so calm down ) happy Bye :*

| cDv35x a răspuns:

Pai ..cred ca iti e frica sa nu te asculte si sa iei 4 ar fi mai okey sa inveti cat de cat sa stii lectia si o sa iti revii!