| anonim_4396 a întrebat:

Ministrul invatamintului a gasit o scapare. Vrea el sa le demonstreze profesorilor grevisti ca se descurca si fara ei si-i inlocuieste pentru examene cu suplinitori, bibliotecari si femei de serviciu. Ok, le-a dat peste nas si le-a demonstrat ca nu-i pasa de ce fac ei greva si nu renunta la micsorarea salariilor deja mizerabile. Dar asta este o scapare de moment... intr-un moment in care nu e nevoie de pre mult personal calificat. Sa supravegheze elevii sa nu copieze, poate si portarul, poate si femeia de serviciu. Dar cind incepe anul scolar, cum mai fac fata portarii si femeile de serviciu? Or sa intre la ore in locul profesorilor batjocoriti de guvernul rusinii?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cand e vorba de idei avansate de un ministru al invatamantului, deja nu ma mai mira nimic.
In ultimii 20 de ani, cred ca e ministerul al carui "cap" a fost cel mai des schimbat. Le-am pierdut sirul demult. Iar acum, se vad rezultatele. Fiecare ministru care a umplut fotoliul ala pentru mai mult sau mai putin timp a gasit de cuviinta sa schimbe din temelii ceea ce facuse cel dinaintea sa. Asta, doar asa, ca sa demonstreze cat e el de competent.
A fost o vreme cand era moda sistemelor: cel francez, cel polonez, cel norvegian... Dar nimanui nu i-a trecut prin cap ca aceste sisteme functioneaza NUMAI datorita continuitatii.
Invatamantul nu e fabrica de gaurit macaroane ca sa vezi rezultatul muncii tale la capatul liniei de productie. Trebuie ca sistemul sa functioneze dupa niste reguli, aceleasi, ani buni inainte de a se vedea rezultatele. Dar, se pare ca ministrii astia sunt numiti exact pe criteriul "cu cat are mai putina legatura cu invatamantul, cu atat mai bine".
Prea multe schimbari se fac din mers, astfel incat nici profesorii, nici copiii, nici parintii nu mai stiu la ce sa se astepte.
Acuma, la faza cu portarul care va preda fizica, Bro, da-mi voie sa te contrazic. Vazand unele dintre raspunsuri, me se confirma faptul ca elevii nu vor fi prea afectati de asta. Pentru ca, pentru ei, ca le preda portarul, sau ca le preda Einstein, tot prost e. Ei asteapta ca cel de la catedra sa le bage in cap niste notiuni, sa le insurubeze bine acolo, fara ca ei sa mai si invete sau sa faca teme. Orice profesor care nu reuseste asta, e un ratat in ochii lor. Iar acest ministru al Educatiei stie foarte bine lucrul asta.
Iar faptul ca, prin amenintari mai mult, sau mai putin voalate, suntem impiedicati sa ne manifestam, face parte din "strategia" partidului la putere: divide et impera!
@Anonimul de la ora 23:12: Nu-i asa ca am dreptate? Asta e strategia dupa care (va) conduceti, incoronata de "dupa noi, potopul". Iar faptul ca faci asemenea afirmatii la adapostul anonimatului explica tot.
P. S. Nu mai am rabdare sa editez "romanul", asa ca imi cer scuze anticipat pentru eventualele greseli de tastare.

11 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Le plangi de mila profesorilor? Nu le sufla vantul prin portofele daca-si permit zile, luni neplatite! Iar rezultatul acelui simulacru de munca la catedra il vedem din abundenta si aici pe TPU!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O sa ajungem sa nu mai avem profesori buni, asa cum se intampla si cu medicii. Incet-incet cei buni, care isi gasesc loc in alta parte pleaca (strainatate sau alte joburi) si raman doar cei care nu sunt in stare sa faca altceva si pilosii pe care ii tine cinneva in brate si care au un serviciu doar ca sa le mearga cartea de munca.
Profesorii o sa intre la loc si mai umiliti. Fiindca au fost amenintati si mai voalat si imi direct de minstru si trimisii lui in teritoriu si fiindca sunt atat de saraci ca nu-si permit sa nu fie platiti pe zilele de greva. Sindicatele sunt aservite si ele, fiindca un sindicat normal ar zice: zeci de ani ati cotizat, acum va platim noi pe zilele de greva. Dar nu fac asa fiindca cotizatiile s-au dus pe masini, vile si vacante.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Bro, eu medic, sotul profesor. Buni amandoi, din pacate. Mi-e teama mie sa plec in necunoscut. Dar inteleg perfect despre ce e vorba. Intr-un mod dureros. Si inteleg cum au reusit toate aceste nenorocite de reforme facute cu fundul sa dsitruga o chestie care mergea bine in Romania, scoala de la inceputul anilor '90. Ii sochez pe studentii mei stiind mai bine decat ei materii pe care nu le folosesc in practica si pe care le-am facut in anul II (in acre se afla ei acum). Practic nu inteleg cum e posibil sa inveti ceva si sa stii toata viata, cum se poate sa inveti cu placere si drag, ce nebunie e aia sa consideri scoala ca pe un priviliegiu si nu ca pe o corvoada. Asta din cauza ca s-a trecut pe evaluarea "competentelor" nu a cunostintelor. Manualele sunt pline de exemplificari excesiv de practice si copii nu mai pot face abstractizari. Cantitatea de informatie livrata a scazut dramatic (cica sa nu-i supraincarcam) si ei raman cu gauri mari in cunostinte pe care nu le pot acoperi niciodata. vad elevi care stau ore intregi pe net si la TV si imi amintesc ca noi faceam teme zi-lumina si ne mai si placea chestia asta.
Profesorii au fost desconsiderati, umiliti, pusi la punct. Platiti ca niste servitori, neincurajati sa faca performanta. Multi dintr cei dati afara de la patron pentru incompetenta sau comportament incorect au ajuns profesori. Si cei buni sunt pusi in aceeasi oala cu ei si tratati la fel. Fara sa se vada ca guvernantii au incurajat aceasta degradare a calitatii profesorilor platindu-i prost si umilindu-i public.
Spuneam undeva ca elevii si parintii nu merita intelegere. Fiindca nici unul nu a esti in Piata Victoriei sa zica: nu le luati bani dascalilor nostri/copiilor nostri, fiindca ei ne formeaza generatia viitoare si noi fara profesori buni nu putem. Si acum se vaieta si cer intelegere (sa nu se inghete anul, bietii copii). Bietilor copii nu le pasa de omul de catedra, daca are ce manca si in ce isi imbraca copiii. Am avut studenti care au incercat sa ma sfideze cu masinilie si telefoanele lor suparate. Pana cand am demonstart ca eu care vin la munca cu RATB si am un jaf de telfon luat pe puncte ii pot invata chestii la care nici nu visau. Dar eu inca pot, fiindca am terminat scoala inainte sa fie distrusa. Fiindca am avut profesori buni si un mare respect fata de ei si de scoala. Fiindca am stiut zilnic ca scoala e un privilegiu si fiecare zi in care nu am facut ore sau le-am facut superficial este o pierdere pentru mine personal.

| Daria a răspuns:

E o aberatie totala ce se discuta acum in ''invatamant'' pur si simplu abereaza si habar n-au ce vorbesc...Sunt perfect de acord cu tine...nu stie nimeni cate se vor mai schimba in invatamant.

| AndutzaAndu a răspuns:

Învăţământul ăsta din România e de... (cred că ştii ce vreau să zic).
În fiecare an schimbă câte ceva, acum vor să pună şi clasa a 9-a să se facă la şcoala generală şi prin urmare profesorii îşi mai pierd din salarii şi din ore.
S-au făcut multe modificări în învăţământul românesc, de ce mama nanaibii nu stabilesc şi ei cum să se facă admiterea la liceu, facultate şi aşa să rămână! Nu să se trezească altu' că mai bine e nu ştiu cum, aşa înnebunesc copiii de cap, nu mai ştiu ce să creadă.
Tocmai din cauză că acum, în perioada asta se dau probele pentru bacalaureat şi de'aia fac profesorii grevă, ca să'i mişte pe cei de "sus", dar eu nu văd să facă ceva.
Eu sper sincer să reintre totul la normal din anul şcolar viitor şi ca cei din clasa a XII-a să dea cu toţii bacalaureatul.

| Andreeagen a răspuns:

Las ca nu sunt salriile proesorilor mizerabile tio zic eu poate doar ale astora mai tineri ca babtaile iau la greu pese 20.
Da in invataman ca si in alte multe "sectoare" stam ca draq, insa profesorii nu fac toti greva, cei care fac vor inceta pentru ca vor vedea cu nu rezolva nimic si le ia si mai mult din salriu si vor lucra pe aceiasi bani. Si nu o sa ramana copii sa dea lucrarea cu femeia de servici.

| luckyluke a răspuns:

Si lucrarile cine le corecteaza? Femeia de serviciu? laughing big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deja ai facut o greseala enorma.Ai desconsiderat din start "portarii si femeile de serviciu". Un profesor bun si-ar da seama imediat ca e singurul guvern capabil sa ia o anumita masura.Iti spun sincer ca as vrea sa muncesc aidoma oamenilor din Germania, adeca 2 ani nu chiar degeaba ci numai pentru mincarea pentru subzistenta familiei si pentru necesarul de haine.Masurile astea trebuiau luate demult dar s-au aminat si au ramas pe umerii celor care au avut curajul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Brigaela, asa e. Ne pleaca oamenii competenti. De ce ar sta aici, pe salarii mizerabile si sa suporte bataia de joc a celor care ne conduc tara si care au grija de avantajele si burdihanele lor? Ramin cum ai spus si tu, incompetentii si pilosii.
Anonim, exagerezi. N-am desconsiderat pe nimeni. Ce vrei sa spui, ca portaru si femeia de serviciu sint in stare sa tina ora de fizica sau de biologie?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inainte de "guvernul rusinii"exista generatia rusinii care nu este in stare sa vada un lucru destul de limpede si anume ca trei milioane de oameni care muncesc trebuie sa tina in spate o cifra aproape dubla de abonati la buget, ca natalitatea a scazut drastic si implicit a scazut nevoia de profesori, ca orice am face cautam sa tragem in caramida daca se poate statul si ca toate astea conduc fara intoarcere in rahatul in care sintem.Despre anonimatul meu tin sa spun ca mi-am sters contul si nu vreau sa ma mai loghez pentru ca nu vreau sa mai incurc pe nimeni pe aici.Intru cind si cind si sper sa nu cauzez nici o neplacere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bro, n-am nimic impotriva dar am ales calea anonimatului pentru ca vreau doar sa ajut nu sa fiu ajutat cu fundite pentru ca oricum, la un anonim nu au valoare. Apreciez doar ca ai descoperit prin intermediul meu un adevar. Dar asta este numai intre "oameni"