| SingleForOne a întrebat:

Multa lume, in special studentii, merg pe principiul ca o facultate buna le va garanta o cariera de succes (acelasi tip de facultate, dar in universitati diferite, de exemplu contabilitatea). In timp ce, angajatorii spun ca nu conteaza ce facultate faci atat timp cat ai cunostinte stabile in domeniile respective.

Amandoua tipuri de raspunsuri au un drop de adevar, insa unul dintre acestea va defini cariera pe viitor, ceea ce depinde de cum se dezvolta acea persoana.

Cat de adevarate sunt fiecare?
Cum considerati ambele raspunsuri?

13 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Cred că adevărul e undeva la mijloc. Îți trebuie o facultate, dar să ai și cunoștințe bune, nu doar să fii făcut facultatea pentru diplomă și atât.

| Brizbriz a răspuns:

O facultate buna garanteaza o hartie care dovedeste ca ai facut facultatea
SI ATAT
job foarte bun poti sa faci cu 10 clase si sa te pricepi bine la IT, webdesign, programare... video chat, etc.

| SingleForOne explică (pentru Brizbriz):

Hai ca vreau sa lucrez intr-o banca, si sa ajung directorul bancii... sau sa lucrez intr-un minister. Mai trebuie facultate?
Da, sunt unii fara facultate si lucreaza in locuri publice, dar ti se pare normal?

| Brizbriz a răspuns (pentru SingleForOne):

Mi se pare *imbecil* sa nu angajezi un om capabil, ca nu are fvckultate, sau mai rau, sa ii dai un salariu mizerabil unuia care stie si face, in schimb unuia care abia a terminat fvckultatea, dar habar nu are, si mai face si boacane pentru ca nu stie, sa ii dai salariu mare
de aia sunt si salariile "secrete" in majoritatea firmelor

cat despre functii publice, e, EXACT aceeasi magarie, insa acolo mai e in draci si nepotismul

| goguPatent a răspuns:

Totul se raporteaza la meserie.
Nu va avea nimeni o cariera de succes si nu va fi angajat ca medic, avocat, inginer, arhitect fara o facultate.
Pe de alta parte in domenii precum IT, bussines, marketing conteaza ce stii sa faci nu ce diplome ai.

Asa ca totul se raporteaza la contextul meseriei

| meli120 a răspuns:

Facultatea nu mai e unicul criteriu relevant.
Presupun ca știi cate sute/mii termina specializari care au legatura cu contabilitatea anual, doar la nivelul unei facultăți. Nu vorbim pe tara, concurenta e enorma si intr-un oras mare, fara sa luam in calcul asta.
Eu sunt o studenta mediocra si am prins intership platit in anul 2 la o multinationala.
Recunosc ca sunt foarte puțini care apuca intership platit in anul 2.
Pe multi nu ii intereseaza, daca te bazezi doar ca facultatea te va face relevant pe piata muncii te inseli.
Da, e important sa termini o facultate care nu e privata de preferinta( sunt cateva renumite pentru studenți slabi).
Restul sunt detalii, depinde de firma, dar toate firmele de calibru ori te testeaza sau te intreaba niste lucruri din conta.
Cel mai relevant este sa stii limbi straine pe langa engleza si voluntariatul.
Pe toti ii intereseaza ce faci pe langa facultate, majoritate subiectelor dintr-un interviu cu HR se vor referi la asta.

| meli120 a răspuns:

Poti sa faci fata in oricare din cele 2 posibilităti, totul depinde de tine si de implicarea ta.
De exemplu, multi facem Excel in facultate, dar cand ne lovim de el in companii parca am uita mare parte din el.
Trebuie sa fi capabil sa inveti ce iti e strict necesar si sa iti cauti informatia, fie ca inveti tot ce ai nevoie in facultate sau nu.
Materiile contractate difera de la un oras la altul.
Relevanta e facultatea, daca vrei sa faci ACCA si sa te mai scapi din examene de acolo, in functie de ce materii ai avut in facultate.

| SingleForOne explică (pentru meli120):

Chiar, abia am citit astazi despre ACCA. Sunt de incredere? Daca i-au examenele la ei, mai scap din examenele din facultate?

| meli120 a răspuns (pentru SingleForOne):

E chiar invers, daca treci anumite examene in facultate te scapa de unele examene ACCA... Examenele ACCA sunt mai grele ca cele de la facultate, de aia sunt si asa bine vazute de angajatori. Ultimul nivel de certificare in ACCA il poti obtine doar dupa ce ai lucrat o perioada in domeniu. Pana si CECCAR-ul e considerat greu, sa nu mai zic ACCA... Daca treci niste certificari ca astea, sesiune ti se va parea "floare la ureche ". In momentul in care o sa intri in ele (daca reusesti ca majoritatea nu intra foarte usor), o sa ai de achitat taxa anuala.

| SingleForOne explică (pentru meli120):

Am vazut ca sunt programe de fundatie, incepatoare, minimul de studii de intrare este diploma de bacalaureat. Ce inseamna ca "majoritatea nu intra usor"?

| meli120 a răspuns (pentru SingleForOne):

Habar n-am de procentul la ACCA.
Probabil si depinde care din ele vrei sa le treci.
Sunt tot felul de nivele, unele necesita sa treci o marte din examenele ACCA doar.
Ultimul nivel necesita toate examenele si experienta relevanta.
Toti directori in multinationale au ultimul nivel. happy
Nu stiu in ce masura te ajuta certificatele cu nivele mai joase, mai ales pe termen lung.
Oricum testele sunt grele, fara cunostinte vaste in domeniu, ramai cu datul testului, fara sa treci mai nimic si nu e chiar ieftin.
E mult mai ok sa faci facultatea si sa te scutesti de multe din ele, procentajul sa treci examenele din facultate e mult mai mare, decat sa da-i ACCA la acele discipline.

| SingleForOne explică (pentru meli120):

Acum sunt mai mult motivat sa dau ACCA decat facultatea, doar ca singurul dezavantaj este ca nu voi avea celelalte discipline din fiecare semestru. Alt dezavantaj ar fi ca eu imi doream in domeniul de finante, dar din necesitate, posibil sa continui pe domeniul contabilitatii.

| catabalint23 a răspuns:

Pai depinde mult de domeniu. Daca iei medicina, nu prea poti fara facultate. In schimb stiu pe multi care au facut litere si care acum lucreaza in mall.