| alex495 a întrebat:

Ne-a spus o profesoara la facultate ca fiisa voia sa dea la medicina si nu era sigura. Au facut nu stiu ce test contra cost la Oxford sau Cambridge numai stiu exact si i-a dat alta meserie care ii placea de fapt. Cum se numeste testul?
PS: Voia la medicina in tara, n-are nicio legatura cu UKul, pur si simplu la una din univ astea au nu stiu ce test cu bani si-ti spune ce meserie ai vrea de fapt sa alegi.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Testele la care te referi sunt de limba engleza si nu au nimci de aface cu facultatrea de medicina sau alta meserie, fiind doar un testd e limba engleza, pentru as e cunoaste nivelul de engleza la care este acea persoana.
Cred ca ai incurcat povestile, ca meseriile nu se pot schimba peste noapte, in urma uni test de engleza si nici 6 ani de medicina nu pot zbura de pe un certificat de absolvire a facultatii.

| alex495 explică (pentru Violleta2022):

Nu ai inteles. Nu zic de testele Cambridge si celalalt de numai dai bacu dupa la engl. Sunt unele speciale ca sa vezi ce meserie ti se potriveste. Pers respectiva era in liceu si nu stia exact la ce fac sa dea. A facut testul si inloc de medicina unde era o dorinta din subcostient s-a dus la altceva

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Probabil 'Test Pentru Cariera/Career Test'. Cauta pe site-ul lor, probabil o sa scrie ceva de asta. Sincer mi se par o pierdere de vreme. Ma gandesc ca stii ce iti place si esti in stare sa iti alegi singur cariera, nu sa aleaga altcineva ce drum sa iei in viata.

| alex495 explică (pentru WhatABeautifulDay):

Da e grila sau ce e ala? In liceu venisera unii si te intrebau gen vrei sa fi macaragiu? Sau iti place lucrul la inaltime etc.

| SporeBox a răspuns:

Cum adica "iti spune ce meserie ai vrea de fapt sa alegi"? Trebuie sa dai bani ca sa iti spuna un test ce meserie vrei sa alegi? Parerea mea e sa nu te iei dupa toate testele. Pur si simplu gandeste-te "ce as vrea sa fac cu viata mea?" si cred ca o sa stii meseria pe care o vrei fara sa iti spuna un test ce vrei. Dar daca iti doresti asa de mult sa dai testul de ce nu o intrebi pe profesoara ta cum se numeste testul?

| alex495 explică (pentru SporeBox):

E plecata din tara, ne mai vedem la examen big grin

| SporeBox a răspuns (pentru alex495):

Pai si numarul ei de telefon nu il ai? Sau macar Facebook-ul?

| alex495 explică (pentru SporeBox):

Sunt putini profesori care si dau nr de tel sau Facebook ul